Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. septembra 2015

Plénum NR SR podporuje zvýšenie pokút za závažné prekročenie rýchlosti



Zmeny v tzv. objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla, úprava pokút za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, povinné prilby pre deti prepravované na ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 30. septembra (TASR) - Zmeny v tzv. objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla, úprava pokút za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti, povinné prilby pre deti prepravované na cyklosedačke a na bicykli pevne spojenom tyčou s vodiacim bicyklom, či zmena podmienok odhlásenia vozidla. Tieto novinky prinesie novela zákona o cestnej premávke, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Tá upravuje aj zákon o priestupkoch.


V prípade tzv. objektívnej zodpovednosti sa rozšíri okruh dopravných priestupkov, za ktoré budú zodpovední držitelia vozidla. Po novom sa bude postihovať aj porušenie zákazu nákladných vozidiel nad 7,5 tony predchádzať po diaľnici iné vozidlá. Taktiež nedodržanie najvyššej dovolenej rýchlosti pred železničným priecestím.

Upravia sa tiež pokuty za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti - v obci o viac ako 50 km/h a mimo obce o viac ako 60 km/h. Horná hranica možnej pokuty sa zvýši.

V súčasnosti je možné uložiť pokutu v blokovom konaní s hornou hranicou 650 eur a v riadnom konaní s hornou hranicou 800 eur. Po novom bude horná hranica v blokovom konaní 800 eur a v riadnom konaní 1000 eur. Pri takomto prekročení rýchlosti bude naďalej možné zakázať činnosť, a to v rozsahu od šiestich mesiacov do troch rokov.

Deti do desať rokov budú môcť jazdiť na bicykli po chodníku, ale len pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Vodičov, ktorí ohrozia chodcov na chodníku a cyklistov pri obchádzaní a predchádzaní, čakajú prísnejšie tresty.

Novela reaguje aj na prípady fiktívneho odhlásenia vozidiel na osoby, ktoré vozidlo reálne neodkúpili. V prípade, že nový vlastník vozidla nebude osobne prítomný pri odhlásení vozidla, polícia odhlásenie zapíše len po predložení písomného splnomocnenia s osvedčeným podpisom nového vlastníka. Ak ho neprihlási ani po 60 dňoch od zmeny držby, tak sa doklady od vozidla a tabuľky s evidenčným číslom budú považovať za odcudzené.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zmeny v rezorte školstva chce minister zadefinovať ešte do volieb
<< predchádzajúci článok
Výber policajných šéfov cez výberové konanie je v druhom čítaní