Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. júla 2014

Plénum uzavrie vodu, opraví ambulantný predaj, zhodnotí rómsku reformu



Problematika obchodovania s pitnou vodou, oprava zákona obmedzujúceho ambulantný predaj i návrh tzv. malej rómskej reformy. Aj tieto témy čakajú na poslancov Národnej ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 6. júla (TASR) - Problematika obchodovania s pitnou vodou, oprava zákona obmedzujúceho ambulantný predaj i návrh tzv. malej rómskej reformy. Aj tieto témy čakajú na poslancov Národnej rady SR v rámci tretieho rokovacieho týždňa 36. schôdze parlamentu. Z celkovo 90-bodového programu musí plénum otvoriť ešte 23.


V utorok (8.7.) by mala vyvrcholiť diskusia o novele zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorou chce vláda zrušiť nedávno schválené a len pár dní platné obmedzenie ambulantného predaja. Obmedzenie ambulantne predávať potraviny v obciach, kde sa nachádza maloobchodná predajňa, presadil poslanec vládnej strany Smer-SD Andrej Kolesík pozmeňujúcim návrhom. Rezort hospodárstva teraz jeho chybu napravuje. "Návrhom sa zabezpečí možnosť predávať na tzv. farmárskych trhoch a prostredníctvom iných foriem ambulantného predaja využívaných predovšetkým malými domácimi chovateľmi, pestovateľmi a výrobcami poľnohospodárskych produktov," vysvetľuje ministerstvo. O právnej norme rokuje parlament v skrátenom konaní.

Začiatkom týždňa sa tiež uzavrie diskusia o novele vodného zákona z dielne ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer-SD). Zatiaľ čo on vidí v právnej norme povýšenie vody na strategickú surovinu, opozícia a mimovládne organizácie varujú pred možnosťou vývozu vody do zahraničia. Tvrdenia o privatizácii vody Žiga označuje za nezmysly a klamstvá. "Chceme chrániť vodu ako strategickú surovinu pre obyvateľov Slovenska a chceme zamedziť tomu, aby bola exportovaná do zahraničia," povedal minister. V súčasnosti podľa neho neexistuje legislatívny rámec, ktorý by umožnil zakázať vývoz vody do zahraničia, a to chce vláda zmeniť.

Voda nesmie byť tovarom, tvrdí opozícia

Opozícia však upozorňuje, že voda nesmie byť tovarom. "Ak minister životného prostredia nestiahne sporné ustanovenia, KDH bude hlasovať proti novele. Pod rúškom rôznych transformácií európskych noriem sa tu totiž objavuje aj možnosť prevodu a predaja vody do zahraničia," vyhlásil Peter Muránsky (KDH). Podľa jeho slov Žiga tvrdí, že v súčasnosti neexistuje regulácia v obchodovaní s vodou, a že je preto potrebné ju zaviesť. "Ministerstvo však do budúcnosti obchod s vodou predpokladá," uistil poslanec.

Plénum už otvorilo, ale ešte nedokončilo debatu o tzv. malej rómskej reforme z dielne SDKÚ-DS. Návrh podporuje aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO). Reforma obsahuje novely štyroch zákonov. Ide o zákon o hmotnej núdzi, o rodičovskom príspevku, ďalej je to novela stavebného zákona a napokon zákon o priestupkoch. Napríklad pravidlá pri poskytovaní dávok v hmotnej núdzi sa majú upraviť tak, aby viac podporovali pracujúce rodiny. Rodina, kde aspoň jeden rodič pracuje, má mať vyšší príjem, ako rodina žijúca zo sociálnych dávok. SDKÚ-DS teda navrhuje, aby sa do nároku na dávku v hmotnej núdzi nezapočítavalo 40 percent čistého príjmu tých rodín, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, namiesto súčasných 25 percent. Reforma sprísňuje aj požiadavku na príspevok na školskú dochádzku. Ak žiak bude mať viac ako sedem neospravedlnených hodín za mesiac, rodičia naň stratia nárok.

Zákon o sociálnej práci

V stredu (9.7.) ráno sa bude rokovať o vládnom návrhu zákona o sociálnej práci, ktorý má priniesť lepšie zadefinovanie podmienok výkonu sociálnej práce, zriadiť Slovenskú komoru sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce, ako aj upraviť podmienky výkonu samostatnej zárobkovej činnosti v tejto profesii. "Slovenská republika doteraz nemá právnu úpravu, ktorá by riešila otázky profesijného zabezpečenia sociálnej práce v praxi, preto si návrh zákona kladie za cieľ podporiť profesionalizáciu sociálnej práce v praxi utvorením štandardných podmienok pre existenciu profesie," zdôvodnilo ministerstvo práce v predkladacej správe.

Na poslancov čaká aj viacero výročných správ. O svojej činnosti budú v pléne referovať Ústav pamäti národa, Slovenský pozemkový fond, Rada pre vysielanie a retransmisiu, Sociálna poisťovňa či Fond národného majetku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislava odrádza pouličných umelcov
<< predchádzajúci článok
Počas dovolenky si ľudia môžu zásielky odložiť na pošte