Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. februára 2013

Pluralitu zdravotných poisťovní si želá každý deviaty



Vláda pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku neberie ohľad na názory občanov. Myslí si to Združenie zdravotných poisťovní (ZZP). Svoje tvrdenie deklaruje na prieskume, ...



Zdieľať
vszp vseobecna zdravotna poistovna BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) - Vláda pri zavádzaní jednej zdravotnej poisťovne na Slovensku neberie ohľad na názory občanov. Myslí si to Združenie zdravotných poisťovní (ZZP).


Svoje tvrdenie deklaruje na prieskume, ktorý realizovala spoločnosť TNS uplynulý týždeň. Podľa jeho výsledkov si zachovanie viacerých zdravotných poisťovní želá až 85 % oslovených respondentov.

Oproti septembrovému prieskumu podpora plurality zaznamenala nárast o štyri percentá. "Vládu pacient nezaujíma. Je to preto, lebo pacient, poistenec, občan, klient nechce systém jednej štátnej poisťovne," uviedla prezidentka ZZP Katarína Kafková.

Vláde vyčíta, že nepredložila právnu analýzu a ekonomické parametre k unitárnemu systému a rovnako tak neotvorila diskusiu, aké výhody či nevýhody majú jednotlivé systémy verejného zdravotného poistenia. "Sme pár dní, možno týždňov, pred zverejnením zákona o vyvlastňovaní. Verejnosť stále nepočula, prečo je niečo, čo odborníci spochybňujú, pre nich výhodné a ani ako chcú štátni manažéri ušetriť desiatky až stovky miliónov eur, ktoré za vyvlastnenie zaplatia bežní ľudia," uviedla Kafková.

Zároveň sa pýta, kde chce vôbec vláda vziať odhadovaných 200 až 600 mil. eur na vyvlastnenie, ktoré je podľa nej jedinou možnosťou, ako štát môže získať súkromné poisťovne, pretože tie stále trvajú na tom, že z trhu odísť neplánujú. Podotýka pritom, že odhady združenia, koľko bude vyplatenie poisťovní stáť, bolo pôvodne vyššie, nakoľko v ňom zohľadnili i možné arbitráže. Presnú sumu však neuviedla.

Postup vlády pri zavádzaní jednej poisťovne označila Kafková za hazard s peniazmi daňových poplatníkov, ktorí by ich na základe prieskumu radšej investovali do rekonštrukcie slovenských nemocníc, takúto možnosť by si zvolilo 73 % opýtaných. Zo všetkých respondentov si vyvlastnenie želalo len 10% z nich. "Toto reálne trápi pacienta, ktorý si uvedomuje, že ide o peniaze, ktoré tak ľahko do zdravotníctva nad rámec súčasných možností nepritečú," upozornila Kafková.

Prieskum realizovala spoločnosť TNS na vzorke tisíc respondentov. Uskutočnil sa od 15 do 22. februára.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri petržalskej hrádzi našli mŕtveho 31-ročného muža
<< predchádzajúci článok
Bez stavebných dokumentov sa budú hausbóty búrať