Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. februára 2011

PMÚ preveruje banky pre podozrenie z kartelovej dohody



Situáciu na bankovom trhu a podozrenie ministerstva financií z kartelovej dohody bánk už preveruje aj Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Úrad sa podľa ...



Zdieľať
protimonopolny urad sr Protimonopolný úrad SRFoto: SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) - Situáciu na bankovom trhu a podozrenie ministerstva financií z kartelovej dohody bánk už preveruje aj Protimonopolný úrad (PMÚ) SR. Úrad sa podľa stanoviska, ktoré poskytol agentúre SITA, informáciami zaoberá a situáciu preveruje. Medializácia prípadu však podľa PMÚ jeho práci nepomáha. "Samotná medializácia môže šetrenie úradu v prípade kartelových praktík sťažiť, pretože podnikatelia, ktorí sú mediálne obvinení z kartelu, majú tendenciu dôkazy utajovať a zničiť," uviedol riaditeľ kancelárie úradu Tibor Vrzguľa.


Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom stanovisku k výške bankových poplatkov uviedla, že výška poplatkov bánk je súčasťou obchodnej politiky samotných bánk. "NBS na svojej internetovej stránke zverejňuje informácie o niektorých odplatách vyžadovaných od klienta, ktoré sú sumárom údajov predložených bankami, pobočkami zahraničných bánk a stavebnými sporiteľňami, ktoré zodpovedajú za ich aktuálnosť a pravdivosť. Cieľom takéhoto postupu bolo zvýšiť transparentnosť pri informovaní klienta o cenovej politike bánk a pobočiek zahraničných bánk," dodáva v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová.

V odpovedi na otázku súvisiacu s výškou úrokových sadzieb bánk sa NBS odvolala na svoje predchádzajúce analýzy. V analýze z októbra minulého roka napríklad centrálna banka uvádza, že úrokové sadzby na úvery na nehnuteľnosti s fixáciou do jedného roka sú síce na Slovensku vyššie v porovnaní s inými členskými krajinami eurozóny, ich výška je však ovplyvnená hlavne výškou suverénneho rizika Slovenska a v menšej miere aj vyššími likvidnými prirážkami. "Takisto nie je možné potvrdiť, že by po zavedení eura a vypuknutí finančnej a hospodárskej krízy nastala výrazná štrukturálna zmena v stanovení úrokových sadzieb a nie je možné potvrdiť plošné navyšovanie úrokových marží. Treba však poznamenať, že banky na tieto udalosti reagovali pomerne heterogénne a na hlbšiu analýzu by bolo potrebné analyzovať úrokové sadzby jednotlivých bánk," uviedol v októbrovom vydaní odborného bankového časopisu Biatec Ján Klacso z NBS.

Cena bankových úverov a výška poplatkov bánk je na Slovensku podľa ministerstva financií neprimerane vysoká. Rezort financií chce preto túto oblasť podľa slov Ivana Mikloša systémovo riešiť. Minister financií v závere minulého týždňa vyslovil v súvislosti so zvyšovaním bankových poplatkov aj podozrenie z možnej kartelovej dohody bánk. Túto oblasť chce preto preskúmať aj v spolupráci s Národnou bankou Slovenska (NBS) či PMÚ. "Chceme sa tejto problematike venovať komplexnejšie a samozrejme aj v spolupráci s národnou bankou aj s protimonopolným úradom, pretože je treba naozaj preskúmať, či terajšie zvyšovanie poplatkov nie je aj možným kartelovým konaním alebo kartelovou dohodou,“ upozornil Mikloš.

Banky sa však voči vyjadreniam ministra financií ohradili a tvrdia, že žiadna dohoda na bankovom trhu neexistuje. "Dohoda o cenách ani sadzbách bankových produktov naprieč sektorom neexistuje, čo potvrdí aj prípadne šetrenie PMÚ, preto sa nebránime tejto aktivite," uviedol v stanovisku analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia.

Výnosy slovenských bánk z poplatkov a provízii dosiahli podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v minulom roku 591,2 mil. eur a v medziročnom porovnaní vzrástli o 12 %. Prijaté poplatky a provízie z vkladových produktov a bankových transakcií pritom za minulý rok predstavovali 416,4 mil. eur. Hrubý zisk bánk vzrástol z 340,6 mil. eur za rok 2009 na minuloročných 663,5 mil. eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ČR: Armáda tají, komu predáva zbrane, minister to zmení
<< predchádzajúci článok
Euro prehĺbilo straty voči doláru