Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2019

Po erupcii sopky White Island hlásia zranených i nezvestnýchZranených a nezvestných hlásia po pondelňajšej erupcii najaktívnejšej novozélandskej sopky White Island. Informoval o tom denník Guardian.Zdieľať
Ilustračná foto. Foto: TASR/AP
Wellington 9. decembra (TASR) - Zranených a nezvestných hlásia po pondelňajšej erupcii najaktívnejšej novozélandskej sopky White Island. Informoval o tom denník Guardian.


Podľa novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej sa v čase erupcie nachádzalo na ostrove alebo v okolí ostrova White Island, kde sa nachádza rovnomenná sopka, asi 100 ľudí. Viacero z nich bolo podľa nej nezvestných alebo zranených. Zdôraznila však, že situácia sa rýchlo vyvíja a mení.

Podľa správ miestnych médií utrpelo zranenia najmenej 20 ľudí, čo však oficiálne miesta zatiaľ nepotvrdili. Na mieste po erupcii zasahovali policajti i záchranári, ktorí prevážali zranených do nemocníc.

Obavy vyvolali najmä správy, že sa krátko pred erupciou nachádzala priamo v oblasti krátera malá turistická skupina pozostávajúca zo zhruba šiestich osôb, uviedla agentúra AFP.

Novozélandskí seizmológovia uviedli, že išlo o erupciu strednej úrovne a varovali pred pohybom ľudí v bezprostrednom okolí vulkánu. Mierne zvýšenie aktivity bolo v oblasti sopky badateľné už niekoľko týždňov.

Malý neobývaný ostrov White Island (Whakaari) sa hádza zhruba 50 kilometrov od pobrežia novozélandského Severného ostrova a je obľúbeným cieľom turistických výprav. Počet návštevníkov je však obmedzený na zhruba 10.000 ročne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pondelok snehom neprekvapí, v nížinách bude aj 7 stupňov Celzia
<< predchádzajúci článok
Pellegrini navštívil Pápežské slovenské kolégium v Ríme

Po erupcii sopky White Island hlásia zranených i nezvestných - diskusné fórum čitateľov