Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. augusta 2020

Po koronakríze môže byť Slovensko atraktívnejšie pre investorov, vyplýva to z novej analýzy CofaceSlovensko vrátane ďalších krajín strednej a východnej Európy by sa mohlo po odznení koronakrízy stať atraktívnejšie pre investorov a zvýšiť tak podiel v globálnych dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to ...Zdieľať
gettyimages 1168372570 676x459 13.8.2020  - Slovensko vrátane ďalších krajín strednej a východnej Európy by sa mohlo po odznení koronakrízy stať atraktívnejšie pre investorov a zvýšiť tak podiel v globálnych dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z najnovšej analýzy nadnárodnej spoločnosti Coface.


Pandémia, karanténne opatrenia a prerušenie výroby v Číne, ako najväčšom dodávateľovi, vyvolali diskusie o potrebách zvýšenia odolnosti globálnych dodávateľských reťazcov voči šokom zo zahraničia. Hoci sa neočakáva, že Čína stratí postavenie top jednotky v globálnych dodávkach, následky pandémie by mohli priniesť príležitosti pre krajiny nášho regiónu v tomto diverzifikačnom procese.

Podiel robotizácie a automatizácie


Dôležitý však bude aj do budúcna vzhľadom na potenciálne karanténne obmedzenia podiel robotizácie a automatizácie.

"Tu Slovensko v rámci regiónu už teraz hrá prím v automobilovom aj strojárskom sektore," hovorí generálny riaditeľ Coface pre Slovensko a Českú republiku Ján Čarný. No v dôsledku pandémie a dopadov najmä na automotive krajiny krízu aj silno pocítili.

Asociácia európskych výrobcov automobilov napríklad očakáva, že registrácia osobných automobilov sa za tento rok zníži približne o 25 %. Sektor by sa však mal podľa analýzy zotaviť už v strednodobom horizonte.

Najvyšší podiel využívania robotov


Využívanie servisných robotov sa stalo častejšie.

"V automobilovom priemysle na Slovensku až 10 % spoločností používa servisné roboty, čo je omnoho vyšší podiel ako 4 % v Nemecku," podotýka Ján Čarný. Robotizácia v chemickom a strojárskom priemysle na Slovensku je podobná západnej Európe. V strojárstve má Slovensko najvyšší podiel využívania robotov z regiónu.

Lepšia pozícia na prilákanie investícií


Práve investície do automatizácie a robotizácie by mohli zvýšiť produktivitu a umožniť pokračovanie výroby v prípade ďalších pandémií.

To bude mať podľa Coface vplyv na prílev zahraničných investícií v regióne a uľahčí rozhodovanie investorov o relokácii výroby do tohto regiónu. Ide najmä o krajiny ako Poľsko, Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, kam by mali smerovať investície s vyššou pridanou hodnotou.

Siný potenciál regiónu pri relokácii sa ukazuje podľa Coface v informačných a komunikačných technológiách. Pandémia ukázala, že množstvo pracovných pozícií sa dá vykonávať z domu.

"Rozvinutejšie krajiny, ako Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a pobaltské krajiny, majú lepšie pozíciu z hľadiska prilákania investícií do služieb vďaka rastu digitalizácie," dodáva Čarný.


Zdroj: Webnoviny.sk - Po koronakríze môže byť Slovensko atraktívnejšie pre investorov, vyplýva to z novej analýzy Coface © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nakazené kliešte sa presúvajú stále vyššie, najrizikovejšie sú dva slovenské regióny
<< predchádzajúci článok
Podiel prídavku na dieťa vo vzťahu k priemernej mzde podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť klesá

Po koronakríze môže byť Slovensko atraktívnejšie pre investorov, vyplýva to z novej analýzy Coface - diskusné fórum čitateľov