Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. januára 2006

Po slovenských horách behajú pytliaci so samopalmi



Hrôzostrašný pohľad sa naskytol poľovníkom počas víkendovej poľovačky na Moravskom vŕšku v Malých Levároch.



Zdieľať
  V oceľových okách, ktoré tu nakládol neznámy pytliak, uviazlo 11 sŕn. Desať už bolo mŕtvych. V Párnici pytliaci zasa zabili dve jednoročné jelenice a v Komárne zadržali štvoricu mužov ozbrojených puškami. Tí vo vreci skrývali zastreleného zajaca. 

Agresívni pytliaci zabíjajú čoraz častejšie bezbranné zvieratá. Tie v zimnom období strácajú prirodzenú plachosť a hľadajú potravu v blízkosti ľudských obydlí. Namiesto toho sa stávajú ľahkou korisťou človeka. Strieľajú ich z pušiek a zo samopalov, alebo chytajú do oceľových sľučiek ako pravekí lovci. 
„S celkového počtu ročného odstrelu lesnej zveri približne štvrtinu skolia pytliaci,“ tvrdí Marian Lidka, prezident Slovenského poľovníckeho zväzu. Poľovným revírom tak každoročne vzniká škoda 30 až 40 miliónov korún. Podľa špecialistu na environmentálnu kriminalitu Mária Kerna, na Slovensku zaznamenajú ročne asi 400 prípadov pytliactva, on sám sa domnieva, že čiernych lovcov sú tisíce. A sú medzi nimi aj samotní poľovníci, dokonca i policajti, ktorí sú členmi poľovníckeho združenia, pričom „hladných“ pytliakov, teda tých, ktorí strieľajú zvieratá pre vlastnú obživu, možno pokladať za živočíšny druh na vymretie. Mimoriadne nebezpečné sú pytliacke gangy. Z pytliactva sa totiž stáva výnosný obchod, náklady sú minimálne, pričom zisk sa pohybuje v státisícoch. Na lov chodia v terénnych autách, nechýbajú im vysielačky a moderné zbrane s optikou. Podľa Lidku sú nebezpeční nielen pre zver, ale aj pre samotných poľovníkov.
Na čiernom trhu sa inkasuje za jedného zastreleného jeleňa v priemere desaťtisíc korún, pričom za trofej i desaťnásobne viac. Majiteľovi reštaurácie s divinou pritom stačí, aby si kúpil jeden kus s potvrdením od legálneho predajcu. To stačí pre prípad kontroly na celý rok. Policajný špecialista na environmentálnu kriminalitu dodáva: „Napriek tomu, že za trestný čin pytliactva hrozí až osemročný trest odňatia slobody, na Slovensku neexistuje pytliak, ktorý podobnú paletu v minulosti vyfasoval.“ 

Divá zver stráca v zimnom období prirodzenú plachosť a stáva sa ľahkou korisťou nelegálnych lovcov. Foto archív  
Jožo T.Schön


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tyran vo väzbe
<< predchádzajúci článok
V skratke

Po slovenských horách behajú pytliaci so samopalmi - diskusné fórum čitateľov

KRI+ZIACI a spol.10.1. 18:23:25