Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2006

Po tsunami je v indonézskom Acehu 25 tisíc rodín bez domova



Viac ako 25 tisíc rodín je stále bez domova v indonézskej provincii Aceh po takmer dvoch rokoch od ničivých vĺn tsunami v Indickom oceáne. Uviedla vo štvrtok humanitárna organizácia Oxfam so sídlom ...



Zdieľať

LONDÝN 7. decembra (WEBNOVINY) - Viac ako 25 tisíc rodín je stále bez domova v indonézskej provincii Aceh po takmer dvoch rokoch od ničivých vĺn tsunami v Indickom oceáne. Uviedla vo štvrtok humanitárna organizácia Oxfam so sídlom vo Veľkej Británii krátko pred druhým výročím tragédie z 26. decembra 2004. Podľa organizácie väčšina tých, ktorí katastrofu prežili, nemajú kam ísť a naďalej žijú v stiesnených, často nehygienických podmienkach. V správe Dva roky po tsunami: právo na pôdu v Acehu organizácia uviedla, že napriek veľkorysým medzinárodným darom iba tretina prostriedkov putovala na výstavbu domov.

Miesto plánovaných 128 tisíc domov bolo v rámci najväčšieho projektu obnovy na svete postavených iba okolo 48 tisíc. Oxfam preto vyzval indonézsku vládu, aby našla "spravodlivý" spôsob bývania pre zostávajúcich bezzemkov. Vražedné tsunami zničili viac ako 800 kilometrov pobrežného pásu Acehu, zničili existenciu, obydlia a infraštruktúru. Počas tragédie v provincii zahynulo alebo je nezvestných viac ako 168 tisíc ľudí.

Aceh, severný cíp ostrova Sumatra, bol najbližšie k epicentru zemetrasenia, ktoré vyvolalo mohutnú prívalovú vlnu. "Aceh urobil enormný krok k tomu, aby sa spamätal po tsunami," uviedla riaditeľka Oxfamu Barbara Stockingová. "Avšak dva roky po tsunami tí najchudobnejší stále stoja pred otázkou, kde a kedy ich presídlia. Nedostatok jasnej politiky pre týchto ľudí viedla k obrovskému nárastu neistoty a prieťahov. Je tu riziko, že skončia v slumoch napriek veľkorysým darom venovaných po tsunami."

Podľa správy Oxfamu bolo zaplavené značné množstvo pôdy a okolo 150 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy je stratených. Väčšina dokumentov o vlastníctve pôdy sa stratila alebo boli zničené. "Výstavba domov bez toho, aby sa vedelo, kto vlastní pozemky, by mohla priniesť v budúcnosti problémy," dodáva Stockingová. Oxfam, ktorý pôsobí v desiatkach dedín v Acehu, vyzval indonézsku vládu a mimovládne organizácie, aby hľadali dlhodobé riešenia problémov s bývaním.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chrípka ročne zabije desaťtisíce ľudí
<< predchádzajúci článok
Rozpravu k rozpočtu otvoril exminister financií Mikloš