Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2014

Po úteku armády obsadili džihádisti dve mestá v provincii Dijálá



Na snímke z videa čierny dym stúpa počas leteckého útoku irackých vládnych síl na pozície irackých ozbrojencov pri meste Mósul 12. júna 2014.



Zdieľať
Na snímke z videa čierny dym stúpa počas leteckého útoku irackých vládnych síl na pozície irackých ozbrojencov pri meste Mósul 12. júna 2014. Foto: TASR/AP
Bakúba 13. júna (TASR) - Džihádisti zo sunnitskej militantnej organizácie Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) obsadili vo štvrtok večer po úteku irackých bezpečnostných síl na východe Iraku aj dve mestá s okolitými dedinami - Džalawlá a Saadíja v provincii Dijálá, hraničiacej s Iránom. S odvolaním sa na bezpečnostné zdroje o tom dnes informovala agentúra Reuters.


Kurdské ozbrojené milície Pešmerga posilnili ešte pred príchodom džihádistov svoju prítomnosť v meste Džalawlá, aby chránili kancelárie svojej politickej strany. K zrážkam medzi kurdskými milíciami a džihádistami nedošlo.

Sunnitskí militanti bojujúci proti irackej vláde vo štvrtok upevnili kontrolu nad severnými oblasťami krajiny, kde majú vo svojich rukách mesta Mósul a Tikrít, a jeden z ich vodcov vyzval na pochod na Bagdad, kde si podľa jeho slov musia "vyrovnať účty".

Iracký analytik sídliaci v Ammáne Kirk Sowell však neočakáva, že by sa sunnitskí militanti pokúsili dobyť Bagdad, kde je väčšina populácie šiitská. Je možné, že chcú, aby armáda posilnila obranu hlavného mesta, čo poskytne ISIL-u čas na konsolidáciu v Mósule, povedal Sowell agentúre DPA.

Kurdi, ktorí spravujú vlastný autonómny región na severe Iraku, využili chaos v krajine na rozšírenie svojho územia. Prevzali kontrolu nad mestom Kirkúk, kde sú bohaté ropné zásoby, a ďalšími oblasťami mimo oficiálne hranice svojho územia.

Štvrtková žiadosť irackého premiéra Núrího Málikího o vyhlásenie núdzového stavu bola neúspešná, pretože sa nezišiel potrebný počet poslancov. Zasadnutie parlamentu ignorovali najmä sunnitskí a kurdskí poslanci, ktorí sa stavajú proti udeleniu mimoriadnych právomocí šiitovi Málikímu, ktoré by dostal v prípade schválenia núdzového stavu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opitý mladík unikal policajtom na štvorkolke, skončil v cele
<< predchádzajúci článok
Poznáme mladého inovatívneho podnikateľa 2014