Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2017

Po útokoch je v Stredoafrickej republike najmenej 115 mŕtvych



Najmenej 115 ľudí zahynulo počas uplynulých dní v meste Bangassou na juhovýchode Stredoafrickej republiky (SAR), kde stovky militantov z prevažne kresťanskej skupiny Anti-balaka cez ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bangui 17. mája (TASR) - Najmenej 115 ľudí zahynulo počas uplynulých dní v meste Bangassou na juhovýchode Stredoafrickej republiky (SAR), kde stovky militantov z prevažne kresťanskej skupiny Anti-balaka cez víkend zaútočili na moslimskú štvrť a základňu mierovej misie OSN. Informoval o tom dnes šéf tamojšej pobočky Červeného kríža Antoine Mbao-Bogo.


Boje v Bangassou si podľa neho vyžiadali aj najmenej 50 zranených. Humanitárne agentúry uviedli, že vzhľadom na pretrvávajúce nebezpečenstvo je nesmierne ťažké odstraňovať z ulíc telá usmrtených ľudí.

Násilie sa v utorok rozšírilo aj do mesta Bria, ležiaceho severne od Bangassou. Boje medzi prevažne moslimskými povstalcami z hnutia Séléka a bojovníkmi skupiny Anti-balaka si tu vyžiadali najmenej päť mŕtvych a 29 zranených, informoval dnes hovorca misie OSN Hervé Verhoosel.

Jeden z obyvateľov uviedol, že príslušníci Séléky sa snažili odzbrojiť prívržencov Anti-balaky v centre mesta, ale iní kresťanskí povstalci začali strieľať. Príslušníci mierovej misie zakročili proti militantom, aby oddelili jednotlivé skupiny od seba a obnovili pokoj.

OSN v tejto súvislosti varovala, že nábožensky motivované násilie, sužujúce SAR už od roku 2013, sa teraz odohráva v oblastiach, ktoré boli predtým ušetrené.

Útoky v odľahlých častiach SAR za posledný týždeň donútili viac ako 15.000 obyvateľov opustiť svoje domovy. Celkovo prišlo o život viac ako 200 ľudí. Medzi obeťami je šesť príslušníkov mierovej misie OSN, čo pre ňu predstavuje najväčšie straty za jeden mesiac od začiatku jej tamojšieho pôsobenia v roku 2014.

SAR ako prevažne kresťanskú krajinu zachvátil chaos po tom, ako tam v roku 2013 prevzalo moc islamské hnutie Séléka, čo vyvolalo odvety najmä zo strany kresťanských milícií. V dôsledku nábožensky motivovaného násilia zahynuli tisíce ľudí a svoje domovy musela opustiť približne štvrtina zo 4,7 milióna tamojších obyvateľov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Liberálni demokrati sľubujú pred voľbami nové hlasovanie o brexite
<< predchádzajúci článok
Deň rodiny 2017 pod Urpínom sa ponesie v športovom duchu