Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. júna 2006

Po voľbách budú musieť strany podať záverečné finančné správyPolitické strany musia do 30 dní po voľbách odovzdať záverečné správy o financovaní kampane. Tieto správy o nákladoch na voľby, ktoré minuli odo dňa vyhlásenia volieb až po ich koniec, musia ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) - Politické strany musia do 30 dní po voľbách odovzdať záverečné správy o financovaní kampane. Tieto správy o nákladoch na voľby, ktoré minuli odo dňa vyhlásenia volieb až po ich koniec, musia predložiť ministerstvu financií, a to buď v listinnej alebo v elektronickej podobe. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o financovaní politických strán a politických hnutí. Záverečné správy politických strán sú verejné, okrem rodného čísla darcov, a možno do nich nahliadnuť. Verejnosť sa tak dozvie, koľko prostriedkov jednotlivé subjekty použili na predvolebnú kampaň a odkiaľ na ňu čerpali prostriedky. Rezort financií je pritom povinný podľa zákona zverejniť správy do 30 dní od ich doručenia. Správy budú uverejnené na internetovej stránke ministerstva, a to na šesť mesiacov. Ak strany poskytnú neúplné správy, alebo v nich budú chybné údaje, ministerstvo ich vyzve, aby nedostatky odstránili. Nápravu musia urobiť do 15 dní od doručenia výzvy. Ak subjekty správu nepodajú, rezort im môže udeliť pokutu 100-tisíc korún.

Záverečná správa má rovnaký obsah ako predbežná, ktorú už strany podali mesiac pred začiatkom volieb. Strany v nej teda musia uviesť prehľad nákladov za predvolebné a volebné prieskumy verejnej mienky, náklady za platenú inzerciu alebo reklamu v periodickej tlači, ako aj náklady na vysielanie politickej reklamy. Rovnako musia zverejniť aj to, koľko minuli za volebné plagáty, prípadne iné nosiče informácií. Správy musia obsahovať aj prehľad cestovných výdavkov členov politických strán pri volebnej kampani a prehľad cestovných náhrad zamestnancov strany. Zároveň sú strany povinné uverejniť prehľad ostatných nákladov na propagáciu. Priznať musia aj to, aké mali príjmy v období, za ktoré záverečnú správu vyhotovujú. Sú povinné tiež uverejniť evidenciu o pôžičkách a úveroch, ale aj o daroch a iných bezodplatných plneniach.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pre smrteľnú nehodu začali stíhanie pre prečin usmrtenia
<< predchádzajúci článok
Hlasovanie voličov zápasom medzi ľavicou a pravicou