Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. júla 2006

Po voľbách padol kurz voči českej mene na 4-ročné minimum



Slovenská koruna v ostatných týždňoch znehodnotila voči českej mene na najslabšiu úroveň od konca roka 2002, kedy bol kurz pri 1,3600 SKK/CZK. Historické minimum pritom bolo pred parlamentnými ...



Zdieľať

BRATISLAVA 21. júla (WEBNOVINY) - Slovenská koruna v ostatných týždňoch znehodnotila voči českej mene na najslabšiu úroveň od konca roka 2002, kedy bol kurz pri 1,3600 SKK/CZK. Historické minimum pritom bolo pred parlamentnými voľbami v roku 2002. Vzájomný kurz sa vtedy v polovici roka dostal nad hranicu 1,5000 SKK/CZK. Podľa analytika Trend Analyses Vladimíra Vaňa oslabenie v uplynulom období súvisí s povolebnými správami zo Slovenska. Ako povedal, slovenská koruna oslabila voči českej aj napriek vyšším úrokovým sadzbám na Slovensku a prebytkovej bilancii zahraničného obchodu s ČR. Po správe o zložení novej koalície a obavách z expanzívnej rozpočtovej politiky novej vlády totiž mnohí investori uzatvárali svoje pozície zamerané na vyššie úročenie a pozitívny vývoj slovenskej

Povolebný vývoj mohol byť podľa Vaňa len reakciou na nečakanú vládnu zostavu. Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák rovnako predpokladá, že pod oslabenie slovenskej koruny voči českej sa podpísal najmä vývoj na domácej scéne. Ako povedal, vývoj kurzu českej a slovenskej koruny je daný na jednej strane domácimi faktormi na týchto trhoch, zároveň sú však tieto meny aj prepojené. Časť investorov berie totiž strednú Európu ako jeden balík. "V súčasnosti sú však v popredí domáce faktory," predpokladá Mušák.

Podľa analytika VÚB banky Zdenka Štefanidesa je česká koruna finančnými trhmi vnímaná ako najstabilnejšia mena v regióne. "Preto v časoch väčšej neistoty na svetových a regionálnych finančných trhoch jej hodnota stúpa oproti ostatným menám v strednej Európe, vrátane slovenskej koruny," uviedol Štefanides s tým, že v ostatných par týždňoch česká koruna posilnila nielen voči slovenskej korune ale aj voči ostatným dvom menám visegrádskej štvorky, teda maďarskému forintu a poľskému zlotému. Okrem nárastu averzie investorov voči riziku a slabšiemu dopytu svetových investorov po menách a ostatných finančných aktívach krajín strednej Európy bolo oslabenie forintu, zlotého a slovenskej koruny voči českej mene spôsobené podľa Štefanidesa zhoršenými makroekonomickými vyhliadkami a vyššou politickou neistotou týchto troch krajín.

Z hľadiska ďalšieho vývoja Mušák predpokladá, že oslabenie slovenskej koruny je skôr dočasné a po prechodnom období nervozity by sa mala vrátiť k predchádzajúcim silnejším úrovniam aj priaznivému trendu. Pomôcť by jej malo podľa neho aj očakávané zlepšenie zahraničného obchodu v druhej polovici roka. "Prípadné ďalšie výraznejšie zvyšovanie sadzieb centrálnej banky, či správa o disciplinovanom návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, by mali kurz slovenskej koruny voči českej stabilizovať, prípadne opäť zvýšiť záujem o investície postavené na vyššom úročení slovenskej koruny," dodal Vaňo.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Valentovič chce opäť štátne nemocnice
<< predchádzajúci článok
AMD v druhom kvartáli s poklesom tržieb na 1,22 mld. USD