Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2006

Počas summitu 250 až 300 bilaterálnych rozhovorov



Na poslednú chvíľu sa v sobotu v závere summitu Európskej únie, krajín Karibiku a Latinskej Ameriky (EULAC) podarilo uzavrieť dohodu medzi EÚ a šiestimi krajinami Strednej Ameriky o začatí ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. mája (WN/SITA/AP) - Na poslednú chvíľu sa v sobotu v závere summitu Európskej únie, krajín Karibiku a Latinskej Ameriky (EULAC) podarilo uzavrieť dohodu medzi EÚ a šiestimi krajinami Strednej Ameriky o začatí rozhovorov o voľnom obchode do konca roka. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dúfa, že by mohol "pred koncom roka" dostať mandát od európskych vlád na začatie rozhovorov o tzv. asociačnej dohode vrátane paktu o voľnom obchode s Guatemalou, El Salvadorom, Hondurasom, Nikaraguou, Kostarikou a Panamou. "To, na čom sme sa dohodli dnes, je urýchliť tento proces," povedal panamský viceprezident Samuel Lewis Navarro.

Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel, ktorého krajina predsedá EU, viedol v sobotu v mene únie samostatné rozhovory s mexickým prezidentom Vicentem Foxom a novou čílskou prezidentkou Michelle Bacheletovou. "Európska únia je pre Čile najdôležitejším partnerom mimo Latinskej Ameriky, máme tie isté základné predstavy o ekonomike a sociálnej spravodlivosti," povedala Bacheletová novinárom. "EÚ súhlasila upevniť existujúcu štvorročnú dohodu o voľnom obchode s Čile," uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý dodal, že Čile by malo byť príkladom pre ďalšie juhoamerické krajiny. "Čile je veľký úspech. V roku 2005 obchod medzi EÚ a Čile vzrástol o 23,6 percent," povedal šéf EK.

Prevažne kriticky hodnotí mamutí summit medzinárodná tlač. Podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung zlyhala únia a Latinská Amerika v pokuse zblížiť sa v hospodárskej oblasti. Až v poslednej sekunde sa aspoň podarila dohoda o tom, že by sa mali začať rozhovory o voľnom obchode so Strednou Amerikou. Podľa španielskeho denníka El Pais ide o "nedostatočný úspech". Naopak Schüssel kritiku odmieta a vyjadril spokojnosť s výsledkami summitu. Počas summitu sa uskutočnilo 250 až 300 bilaterálnych rozhovorov, podložil Schüssel úspech stretnutia číslami. Intenzívne boli kontakty s Andským spoločenstvom národov, dohodli sa tiež iné konkrétne ciele, dodal.

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva a jeho bolívijský kolega Evo Morales sa v sobotu vo Viedni dohodli, že budú pracovať na ukončení sporu vo veci znárodňovania energetického sektora v Bolívii a hrozieb vyvlastnenia pozemkov brazílskych farmárov. Morales vyjadril záujem, aby brazílska štátna ťažobná spoločnosť Petróleo Brasileiro SA (Petrobras) pôsobila v Bolívii aj po nedávnom znárodnení ropného a plynárenského priemyslu. Brazílsky minister zahraničných vecí Celso Amorim však v piatok nevylúčil možnosť, že Brazília stiahne svojho veľvyslanca z La Pazu, pokiaľ Bolívia vyvlastní majetok Petrobras bez kompenzácie. Petrobras je najväčšia zahraničná plynárenská spoločnosť v Bolívii. V krajine investovala vyše 1,5 miliardy dolárov. Moralesova vláda hrozí, že začne uplatňovať ústavné opatrenie, ktoré zakazuje cudzincom vlastniť pozemky v pásme 50 kilometrov od štátnej hranice. Tento krok by pripravil o pôdu tisíce chudobných brazílskych roľníkov, ktorí žijú v Bolívii desiatky rokov.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri ostrove Tenerife zadržali 456 ilegálnych imigrantov
<< predchádzajúci článok
Masová demonštrácia vo Francúzsku