Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2015

Počet insolvencií na Slovensku vlani vzrástol na 522



Počet prípadov platobnej neschopnosti firiem na Slovensku za minulý rok vzrástol miernejšie. Slovensko sa však ako jediné z regiónu strednej a východnej Európy v počte ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 2. júna (TASR) – Počet prípadov platobnej neschopnosti firiem na Slovensku za minulý rok vzrástol miernejšie. Slovensko sa však ako jediné z regiónu strednej a východnej Európy v počte insolvencií dostalo na predkrízovú úroveň. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Coface.


Počet insolvencií na Slovensku vzrástol v roku 2014 medziročne o 3 %, keď dosiahol 522. V regióne strednej a východnej Európy tak už nepatrí v raste insolvencií medzi najhoršie krajiny. V roku 2008 bolo na Slovensku 567 prípadov platobnej neschopnosti. "Slovensko je naozaj ako jediné z regiónu na predkrízovej úrovni. No treba tiež povedať, že počet prípadov platobnej neschopnosti je za vlaňajšok opäť vyšší než za predchádzajúce tri roky," uviedol v analýze ekonóm Coface pre strednú a východnú Európu Grzegorz Sielewicz.

V roku 2011 bolo v SR 500 prípadov platobnej neschopnosti, v roku 2012 počet dokonca klesol na 452 a v roku 2013 opäť vzrástol na 507. Ako uviedol Sielewicz, pozorovateľnou zmenou je aj to, že insolvenčný postup firmy už tak často nevyužívajú. "Veľa spoločností pozastaví svoju činnosť, ukončí biznis či prejde likvidáciou bez toho, aby sa vyhlásilo oficiálne konkurzné konanie," doplnil ekonóm Coface. Výsledkom tak je, že miera insolvencií je na Slovensku nízka. "Obdobne ako v Poľsku či Rumunsku," podotkol Sielewicz.

Do top trojky najväčších prípadov vyhlásenia platobnej neschopnosti sa pritom vlani dostali spoločnosti Doprastav, Váhostav- SK či Dubnický Metalurgický Kombinát. Ako uviedla Coface, napriek tomu, že zanechali za sebou záväzky za viac ako 300 miliónov eur, dôvodom platobnej neschopnosti boli v prípade stavbárskych spoločností hlavne zlé manažérske rozhodnutia ako neadekvátne postavené zmluvy, ktoré nereflektovali na zmeny cenovej úrovne a urobili tak kontrakty neziskovými. "Pokiaľ však ide celkovo o odvetvie stavebníctva, pozorujeme na Slovensku stabilizáciu podobne ako v mnohých ďalších krajinách strednej a východnej Európy," doplnil Sielewicz.

Vďaka zlepšeniu ekonomiky a využívaniu európskych fondov začína stavebníctvo podľa jeho slov zažívať vyšší dopyt. "Na druhej strane, práve ťažké podmienky z minulých rokov ovplyvnili finančnú kondíciu mnohých firiem. Aj preto stavebné insolvencie predstavujú stále 14 % zo všetkých insolvencií na Slovensku, čo je obdobné číslo ako v roku 2013. Takisto stále tu vidíme snahu o predlžovanie lehoty splatnosti pohľadávok," podotkol Sielewicz.

Z hľadiska ostatných odvetví platobnej neschopnosti čelili aj firmy v sektore maloobchodu a veľkoobchodu. "Podiel insolvencií v sektore veľkoobchodu a maloobchodu sa tak napriek rastu spotreby domácností medziročne zvýšil z 25 % na 32 %. Následne 17-% podiel je aj v odvetví výroby," konštatoval Sielewicz.

Počet insolvencií by mal ale v tomto roku klesať. "Očakávam, že počet insolvencií sa zníži na Slovensku tento rok o 5 %, čo je veľmi blízke nášmu odhadu priemerného regionálneho poklesu insolvencií na tento rok o 6 %," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výrobné ceny v eurozóne aj v EÚ v apríli klesli
<< predchádzajúci článok
Výrobný sektor v Grécku klesol v máji deviaty mesiac po sebe