24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Počet mŕtvych po zosuve pôdy v Mjanmarsku stúpol na 56Na snímke záchranárský tím zasahuje po zosuve pôdy v dedine na okraji mesta Paun 12. augusta 2019. Zosuvy pôdy spôsobené intenzívnymi dažďami sú v Mjanmarsku počas monzúnovej sezóny, ktorá sa obvykle začína na konci mája a ...Zdieľať
Na snímke záchranárský tím zasahuje po zosuve pôdy v dedine na okraji mesta Paun 12. augusta 2019. Zosuvy pôdy spôsobené intenzívnymi dažďami sú v Mjanmarsku počas monzúnovej sezóny, ktorá sa obvykle začína na konci mája a končiť sa zvykne v polovici októbra, pomerne časté. Foto: TASR/AP
Rangún 12. augusta (TASR) - Počet obetí zosuvu pôdy, ktorý v juhovýchodnom Mjanmarsku pochoval už viac než desiatku vidieckych domov, stúpol na 56. V pondelok to oznámil predstaviteľ samosprávy, ktorého citovala agentúra AP.


Zosuv pôdy zasiahol dedinu na okraji mesta Paun v piatok 9. augusta. Podľa slov člena tamojšej samosprávy Zo Zo Tchua, ktorý cez víkend pricestoval na miesto tragédie, vytiahli v pondelok ráno z trosiek tri ďalšie telá a počet obetí sa tak zvýšil na 56.

Hlavný minister Monského štátu Aje Zan tiež navštívil lokalitu a dedinčanov, ktorých evakuovali do záchranných táborov, keď sa začali prudké lejaky.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) oznámil, že záplavy spôsobené monzúnmi vyhnali v Monskom štáte minulý týždeň z domovov vyše 7000 ľudí. Okrem zosuvu pôdy v okolí Paunu zmietla voda domy a školy aj v iných okresoch; navyše, cesty boli zatarasené a dediny zatopené.

Zosuvy pôdy spôsobené intenzívnymi dažďami sú v Mjanmarsku počas monzúnovej sezóny, ktorá sa obvykle začína na konci mája a končiť sa zvykne v polovici októbra, pomerne časté.

V Mjanmarsku za jediný týždeň vyhnalo počasie z domovov takmer 12.000 obyvateľov, takže v evakuačných strediskách je celkovo vyše 38.000 ľudí, dodala OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/pocet-m-tvych-po-zosuve-pody-v-mjanmarsku-stupol-na-56-cl698091.html