24hod.sk    Zo zahraničia

25. marca 2011

Počet obetí japonskej katastrofy prekročil hranicu 10-tisíc



Oficiálny počet obetí ničivého zemetrasenia a následných vĺn tsunami v Japonsku už prekročil hranicu 10 tisíc, informovali v ...



Zdieľať
japonsko Oblasť Minamisanriku na severe Japonska bola totálne zničená.Foto: SITA/APTOKIO 25. marca (WEBNOVINY) - Oficiálny počet obetí ničivého zemetrasenia a následných vĺn tsunami v Japonsku už prekročil hranicu 10 tisíc, informovali v piatok tamojšie úrady.


Nezvestných je stále viac ako 17 440 ľudí a zranených ďalších 2 775. Stovky tisíc ľudí navyše stále nemajú kde bývať a trpia nedostatkom jedla a vody. Živel zrovnal so zemou najmenej 18 tisíc budov a ďalších 130 tisíc poškodil. V provizórnych prístreškoch žije stále asi štvrť miliardy Japoncov.

Obnova krajiny bude stáť podľa vlády 25 biliónov jenov (220 miliárd eur) a zemetrasenie sa tak stane najdrahšou prírodnou katastrofou v novodobých dejinách krajiny. K tzv. Tohoku zemetraseniu a následným vlnám tsunami prišlo 11. marca na severovýchode Japonska. Úrady zaznamenali otrasy s magnitúdou 9 a epicentrom vzdialenom 72 kilometrov východne od polostrova Ošika na ostrove Honšu.

Čo sa deje v Japonsku:

* Japonsko stále zápasí s následkami ničivého zemetrasenia a vĺn tsunami, ktoré 11. marca zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu. Tlačová agentúra Reuters v pondelok priniesla aktuálny prehľad situácie, v ktorom sa sústreďuje najmä na problém šírenia radiácie z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I.

* Oficiálny počet obetí zemetrasenia presiahol 10- tisíc. Viac než 14 000 osôb je nezvestných. Polícia však nevylučuje, že iba na území prefektúry Mijagi počet mŕtvych presiahne 14-tisícovú hranicu.

* Traja robotníci, ktorí pracovali na reaktore číslo 3 v jadrovej elektrárni Fukušima boli silno ožiarení radiáciou z reaktora. Dvaja museli byť hospitalizovaní v nemocnici.

* Krajiny celého sveta obmedzujú dovoz potravín z oblasti, ktoré zasiahla radiácia po výbuchoch v jadrovej elektrárni Fukušima. Spojené štáty a Hongkong obmedzili dovoz japonských potravín, Francúzsko požaduje, aby sa Európska únia zachovala podobne. Austrália pozastavila dovoz morských rias a ďalších morských plodov, zeleniny a mlieka z oblasti Fukušimy. Podobne sa zachovali aj Singapúr, Rusko, Čína, Kanada a Južná Kórea. Filipíny stopli dovoz japonskej čokolády.

* Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že kontaminácia potravín rádioaktivitou je vážnejším problémom ako sa predpokladalo a netýka sa len bezprostredného okolia elektrárne. Kontaminácia potravín vyvezených do zahraničia sa však podľa nej zatiaľ

* Japonsko zastavilo vývoz špenátu zo štyroch prefektúr v okolí elektrárne Fukušima I ako aj vývoz mlieka zo samotnej prefektúry Fukušima. Japonská vláda však ubezpečuje, že potraviny pochádzajúce z oblastí mimo zóny ohrozenia sú bezpečné.

* Testy na prítomnosť rádioaktivity v špenáte a mlieku pochádzajúcich z okolia elektrárne potvrdili hodnoty presahujúce hranice stanovené japonskými normami. Mierne rádioaktívne sú aj vzorky z vodovodnej siete v Tokiu.

* Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Jukija Amano situáciu v Japonsku naďalej považuje za veľmi vážnu, vyjadril však presvedčenie, že krajina krízu "efektívne prekoná".

* Pracovníkom poškodenej elektrárne sa podarilo obnoviť pripojenie všetkých šiestich blokov na elektrickú sieť, čo by malo umožniť spustenie systémov chladenia reaktorov.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/pocet-obeti-japonskej-katastrofy-prekrocil-hranicu-10-tisic-cl155060.html