Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. októbra 2011

Počet obyvateľov dnes dosiahne sedem miliárd



Svetová populácia dosiahne v pondelok 31. októbra sedem miliárd ľudí. Túto udalosť si oslavami pre dnes narodené deti symbolicky pripomínajú krajiny po celom svete. Filipíny už napríklad oslavujú ...



Zdieľať
bez nazvu LONDÝN 31. októbra (WEBNOVINY) - Svetová populácia dosiahne v pondelok 31. októbra sedem miliárd ľudí. Túto udalosť si oslavami pre dnes narodené deti symbolicky pripomínajú krajiny po celom svete. Filipíny už napríklad oslavujú narodenie dievčatka v hlavnom meste Manila.


Sedemmiliardtým by mohol byť aj tesne po polnoci narodený chlapec v ruskom meste Petropavlovsk-Kamčatskij na Ďalekom východe. Demografi si síce nie sú presne istí, kedy dosiahne svetová populácia sedem miliárd, OSN však rozhodla, že symbolicky bude tento medzník pripomínať 31. október.

V správe, ktorú pri tejto príležitosti vydal Populačný fond OSN (UNFPA), hovorí, že mladí ľudia do 25 rokov tvoria až 43 percent dnešnej populácie sveta. V roku 2100 bude na Zemi žiť najmenej desať miliárd obyvateľov, tento počet však môže v prípade trochu vyššej pôrodnosti dosiahnuť až 15 miliárd. Nárast populácie prináša so sebou environmentálne problémy, keďže bude narastať aj dopyt po potravinách, energiách, vode, príbytkoch a ďalších surovinách.

Nárast počtu obyvateľstva si podľa UNFPA bude vyžadovať zvýšenie boja proti chudobe a zintenzívnenie ochrany životného prostredia. Najviac narastá populácia v mestách, ktoré v niektorých prípadoch vytvárajú desaťmiliónové aglomerácie. Najväčšou je Tokio s 36,1 milióna obyvateľmi, nasleduje Naí Dillí s 22 miliónmi a Sao Paolo a Mumbaj s 20 miliónmi.

Pred 2-tisíc rokmi žilo na Zemi asi 300 miliónov ľudí. Približne v roku 1800 tento počet dosiahol jednu miliardu. Dve miliardy obyvateľov žili na svete v roku 1927 a o 30 rokov neskôr to boli už tri miliardy. Počet obyvateľov dosiahol štyri miliardy v roku 1974, päť miliárd v roku 1987, šesť miliárd v 1999 a sedem v roku 2011.

Najviac ľudí žije v Ázii (4,2 miliardy). Afrika, ktorá má miliardu obyvateľov, má najväčší nárast obyvateľstva. V roku 2044 by mala mať už dve miliardy obyvateľov. Najľudnatejšou krajinou je Čína s 1,35 miliardami obyvateľov. Nasleduje India, ktorá má 1,24 miliardy ľudí. Očakáva sa však, že India o 50 rokov predbehne Čínu.

Sedemmiliardtý obyvateľ je možno z Kaliningradu

Malý Pjotr Nikolajev z Kaliningradu sa narodil dve minúty po polnoci miestneho času, napísal portál idnes.cz. Portál cas.sk za siedmeho miliardtého obyvateľa označil Alexandra Bogdanova z ruského mesta Petropavlovsk-Kamčatskij na Ďalekom východe. Guvernér rodine už prisľúbil byt v novopostavenom dome.

Prvenstvo si však nárokujú aj Filipíny, ktoré už oslavujú narodenie dievčatka. Malá Danica May Camachová sa narodila dve minúty pred polnocou miestneho času v hlavnom filipínskom meste Manila. Podľa filipínskych médií už matka dostala osvedčenie OSN a finančný dar. Britská organizácia Plan International informovala, že sedemmiliardté dieťa sa narodilo v Indii. Je to dievčatko, volá sa Nargis a je zo štátu Uttapradéš. Ďalším kandidátom je malý Jusuf Efe z Turecka.

Podľa demografov je prakticky nemožné určiť narodenie dieťaťa s magickým poradovým číslom sedem miliárd. V každom prípade sa malý víťaz zaradí medzi predchádzajúcich jubilantov. Päťmiliardtým obyvateľom zemegule je Matej Gašpar z chorvátskeho Záhrebu, ktorý sa narodil 11. augusta 1987, a šesťmiliardtým Adnan Nevič zo Sarajeva v Bosne a Hercegovine s dátumom narodenia 12. október 1999. Definitívny verdikt vynesie na pondelňajšej tlačovej konferencii generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Drahšie cestovné vo vlakoch zmiernia rôzne zľavy
<< predchádzajúci článok
Bratislava zriadi Radu seniorov ako poradný orgán primátora