Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. mája 2014

Početné africké štáty zápasia s viacerými zásadnými problémami



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Abuja 12. mája (TASR) - Islamské milície ohrozujú nielen nigérijskú ekonomiku, ale aj celkový hospodársky vzostup afrického kontinentu. Uvádza to na internetovej stránke Wall Street Journal Deutschland (WSJD). Hrozba vzrástla po únose asi 200 školáčok, ktorý koncom apríla uskutočnili členovia militantného zoskupenia Boko Haram a teraz ich vyhlásili za otrokyne.


Únos bol silným úderom, ktorý dostala nigérijská ekonomika. Nevyriešené otázky bezpečnosti obyvateľov, podnikateľov a zahraničných firiem zatienili hospodárstvo tejto africkej veľmoci.

Viaceré sľubne sa rozvíjajúce africké štáty prekonávajú politické krízy. Zápasia s devízovými problémami, korupciou a majú slabé rozpočtové príjmy. To brzdí ich napredovanie. Ďalšie štáty však musia navyše bojovať aj s islamistickými vzburami.

Šesť z desiatich najrýchlejšie rastúcich národných ekonomík sa nachádza v Afrike. Krajiny na juh od Sahary v tomto roku podľa predpovede Medzinárodného menového fondu (MMF) dosiahnu prírastok hrubého domáceho produktu (HDP) 5,4 %.

Afrika s vekovým priemerom obyvateľstva 19 rokov sa stala mladým a rýchlo rastúcim trhom, ktorý je porovnateľný s Čínou a Indiou.

Samotní africkí optimisti tvrdia, že viaceré závažné problémy poškodzujú dôveru voči kontinentu a vystavujú ho vážnym skúškam. "To všetko môže anulovať veľmi dobrú prácu v ekonomike, ktorú robíme," povedala minulý týždeň na Svetovom ekonomickom fóre v Abuje rwandská ministerka zahraničných vecí Louise Mushikiwabová.

Investori ako americký General Electric a Siemens chcú v nasledujúcich desiatich rokoch investovať miliardy eur do budovania nigérijských elektrární. Zámery však ohrozuje neistá bezpečnostná situácia.

A sú aj iné ťažkosti. Juhoafrickú republiku ochromujú štrajky, v kedysi prekvitajúcej ekonomike rastie nezamestnanosť. Vlani sa jej HDP zvýšil len o 1,9 %. V Keni po krvavom útoku na obchodné centrum Westgate, ku ktorému došlo vlani v septembri, silno klesol turizmus. Južný Sudán s veľkými ložiskami ropy sužuje občianska vojna. Ghanu, kedysi vzorovú krajinu ekonomického vzostupu, ruinuje prepad kurzu jej meny cedi. Za posledný rok oslabila voči doláru takmer o 50 %.

Aká bude budúcnosť Afriky, o tom rozhodnú Ghana, Keňa, Nigéria a ďalšie štáty. Podľa prezidenta Africkej rozvojovej banky Donalda Kaberuku "čo sa stane v týchto krajinách, to bude pre (kontinent) rozhodujúce. Tam sa bude nachádzať moc spotrebiteľov, tam budú plynúť investície".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V lese pri Mníchove našli pozostatky nezvestnej Slovenky
<< predchádzajúci článok
Janukovyč vyzýva kyjevskú juntu, aby zastavila na Ukrajine teror