Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2006

Podiel lokalít s vodou vhodnou na kúpanie je v SR nízky



Podiel lokalít s vodou vyhovujúcou na kúpanie je v Slovenskej republike v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ) nízky. Uvádza sa to v správe Európskej komisie (EK). Podľa jej analýzy ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. júna (WN/SITA) - Podiel lokalít s vodou vyhovujúcou na kúpanie je v Slovenskej republike v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie (EÚ) nízky. Uvádza sa to v správe Európskej komisie (EK). Podľa jej analýzy len 46 % našich prírodných alebo umelých vodných plôch vyhovuje v tomto smere európskym štandardom. 1. júna vstúpilo do platnosti nariadenie Vlády SR o vode na kúpanie v nadväznosti na nový zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý sprísňuje hygienické kritériá na kvalitu vody vhodnej na kúpanie. Úrad verejného zdravotníctva SR kontroluje ročne okolo 180 umelých a 70 prírodných kúpalísk. Odbery vzoriek vody sa počas letnej turistickej sezóny robia v dvojtýždňových intervaloch. Na umelých kúpaliskách sa sleduje 24 ukazovateľov, v prírodných lokalitách 30. Letná turistická sezóna sa začne 15. júna a potrvá do 15. septembra.

Od vstupu do EÚ musí SR každoročne vypracovať a EK predložiť analýzu vody v lokalitách, v ktorých sa môže kúpať. EK sleduje 5 ukazovateľov: výskyt kolimorfných a termotolerantných kolimorfných baktérií, minerálnych olejov, povrchovo aktívnych látok a fenolov. Minimálna frekvencia odberu vzoriek je 14 dní, pričom monitoring sa musí začať dva týždne pred začiatkom sezóny. Ak v kúpacej lokalite nesledujú čo len jeden z ukazovateľov, EK ju určí za nevyhovujúcu. Aktuálne informácie o sledovaných kúpaliskách budú počas oficiálnej letnej turistickej sezóny zverejňované na internetovej stránke www.uvzsr.sk. Informoval Úrad verejného zdravotníctva SR.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Floride hrozí prvý hurikán, meteorológovia vydali varovanie
<< predchádzajúci článok
Neziskové organizácie chcú požiadať o pomoc aj EÚ