Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2009

Podľa aktivistov v japonských väzniciach sú nehumánne podmienky



Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo štvrtok vyhlásila, že pre "kruté, nehumánne a ponižujúce" podmienky v japonských väzniciach, ktorým čelia väzni odsúdení na trest smrti, sa mnohí ...



Zdieľať
TOKIO 10. septembra (WEBNOVINY) - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo štvrtok vyhlásila, že pre "kruté, nehumánne a ponižujúce" podmienky v japonských väzniciach, ktorým čelia väzni odsúdení na trest smrti, sa mnohí z nich zbláznili. Podľa AI v Japonsku na trest smrti obesením v súčasnosti čaká 97 väzňov. Nevedia kedy a či vôbec budú popravení; táto neistota vytvára obrovský duševný stres.


"Tí, ktorých súdny proces sa úplne skončil, sú nútení čakať na popravu každý deň a čeliť trestu, ktorý môže byť vykonaný iba pár hodín po oznámení," uvádza organizácia vo svojej správe. "Každý deň môže byť ich posledný a príchod predstaviteľa väznice s príkazom na vykonanie popravy môže znamenať ich popravu do niekoľkých hodín. Niektorí takto žijú rok čo rok, niekedy celé desaťročia."

"Umožniť väzňom žiť predlžované obdobie v každodennej hrozbe okamžitej smrti je kruté, nehumánne a ponižujúce," uviedol James Welsh, expert AI pre zdravie a hlavný autor správy. Zaobchádzanie s odsúdenými väzňami v Japonsku má za následok, že počas čakania na vykonanie popravy čelia vysokému riziku vzniku "vážnej duševnej choroby", vysvetlil Welsh. "Zaobchádzanie s väzňami čakajúcimi na smrť sa musí okamžite zlepšiť, aby sa zabránilo vzniku psychických zdravotných problémov," dodal.

Podľa Amnesty International väzni odsúdení na trest smrti nesmú spolu hovoriť a byť v kontakte so svojimi príbuznými alebo právnikmi. Niektorí sa stretnúť môžu, ale ich návštevy sú obmedzené na päť minút.

"Okrem návštevy toalety musia väzni po celý čas zostať sedieť a nepohybovať sa po cele," uvádza organizácia. Takisto sa na čerstvý vzduch či denné svetlo dostávajú menej často ako iní väzni s nižšími trestami. "Tieto neľudské podmienky zvyšujú úzkosť a trápenie väzňa a v mnohých prípadoch tlačia väzňov za okraj do stavu duševnej choroby," dodal Welsh.

V Japonsku nie sú o vykonaní popravy dopredu informovaní ani väzni, ani ich príbuzní. Podľa prieskumov má trest smrti v krajine širokú podporu verejnosti.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Posudok Malinovej niektorí lekári spochybnili
<< predchádzajúci článok
Bolívijský kňaz uniesol mexické lietadlo