Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. apríla 2006

Podľa Barrosa dosahuje SR v súčasnosti zdravý rast



Budúcnosť konkurencieschopnosti Slovenska, ako aj celej Európskej únie (EÚ) je predovšetkým v znalostnej ekonomike. Uviedol to predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vo svojom príhovore ...



Zdieľať

BRATISLAVA 11. apríla (WN/SITA) - Budúcnosť konkurencieschopnosti Slovenska, ako aj celej Európskej únie (EÚ) je predovšetkým v znalostnej ekonomike. Uviedol to predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vo svojom príhovore na konferencii Úspechy a výzvy Slovenska na ceste k znalostnej ekonomike, ktorá sa koná v utorok v Bratislave. Predseda EK konštatoval, že Slovensko v súčasnosti dosahuje zdravý a vysoký ekonomický rast, vykazuje nízke deficity verených financií a infláciu, nemôže však zaváhať. "Sú tu ďalšie oblasti ako hrubý domáci produkt na obyvateľa, či zamestnanosť, na ktoré sa treba sústrediť a pri ktorých môže pomôcť práve znalostná ekonomika," povedal. Barroso zároveň pochválil Slovensko, že ako prvá krajina Európy prezentovalo Národný lisabonský program, ktorý stanovuje práve ciele pri zavádzaní prvkov znalostnej ekonomiky.

Dôležitosť zavádzania znalostnej ekonomiky si Slovensko v prostredí globalizácie a rastúcej konkurencie uvedomuje aj podľa premiéra Mikuláša Dzurindu. Nevyhnutné však podľa neho bude predovšetkým dokončenie naštartovaných reforiem. Podľa ministra financií Ivana Mikloša bude rovnako dôležité aj zodpovedné čerpanie prostriedkov z rozpočtu únie, ktoré by sa malo zamerať najmä na financovanie priorít. Slovensko by pritom malo čerpať počas nasledujúcich siedmich rokov z rozpočtu EÚ 400 mld. Sk, čo je až 2,5-násobok súčasnej úrovne čerpania.

Vicepremiér pre európsku integráciu Pál Csáky v diskusii dodal, že do procesu zavádzania znalostnej ekonomiky bude z dôvodu finančnej náročnosti treba zapojiť aj súkromný sektor. Rovnako bude podľa neho nevyhnutnosťou aj dostatočná politická vôľa napĺňať plány lisabonskej stratégie aj zo strany ostatných krajín EÚ.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kráľovná Alžbeta II. kraľuje flóre i faune
<< predchádzajúci článok
Protesty na priznanie práv imigrantom v USA