Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. marca 2006

Podľa Dzurindu sa na summite v Bruseli nič dramatické nedejeSlovenský premiér Mikuláš Dzurinda je podobne ako jeho európski partneri presvedčený, že jarný summit Európskej rady neprináša nič mimoriadne. „Nič dramatického sa na summite nedeje a mám pocit, že ...Zdieľať

BRUSEL 24. marca (WN/SITA) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda je podobne ako jeho európski partneri presvedčený, že jarný summit Európskej rady neprináša nič mimoriadne. „Nič dramatického sa na summite nedeje a mám pocit, že ani nebude,“ komentoval premiér na záver prvého dňa rokovaní situáciu v budove Rady v Bruseli.

Európski lídri sa stretli, aby diskutovali o spoločnej energetickej politike, ktorej víziu predložila začiatkom marca Európska komisia. „Otázka zjednotenia energetickej politiky nie je módnou otázkou ale nevyhnutnosťou,“ zdôraznil Dzurinda. Slovensko si podľa neho želá hrať v budúcej energetickej politike aktívnu úlohu budovaním rozvodových sietí a investíciami do výskumu. Minister financií Ivan Mikloš, ktorý sa zúčastnil na rokovaní rezortných kolegov, odhaduje náklady na vybudovanie spoločnej energetickej politiky na tisíc miliárd eur.

Slovensko podľa premiéra víta, že súčasná energetická kríza prinútila Európanov zmeniť názor na využívanie jadrovej energie. Odmietol však myšlienku, že Jaslovské Bohunice budú zatvorené predčasne. „Bohunice zatvárame kvôli bezpečnosti, nie kvôli princípom,“ zdôraznil premiér.

„Vládne zhoda, že únia má jedinú šancu a to, vsadiť na znalostnú ekonomiku,“ nadviazal Dzurinda na ďalšiu veľkú tému summitu - lisabonskú stratégiu. Slovensko zopakovalo svoju pozíciu, podľa ktorej sa sociálna kohézia a konkurencieschopnosť dá predovšetkým dosiahnuť cez otvorenie pracovného trhu a trhu služieb pre nové členské krajiny.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V SR pôsobí podľa Jána Slotu 200 maďarských agentov
<< predchádzajúci článok
Ministri vnútra sľubujú užšiu spoluprácu v boji proti terorizm

Podľa Dzurindu sa na summite v Bruseli nič dramatické nedeje - diskusné fórum čitateľov