Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júna 2007

Podľa Izáka sa stav v Tichej a Kôprovej doline zhoršuje



VYSOKÉ TATRY 1. júna (WEBNOVINY) – Stav lesa v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa zhoršuje. Povedal to počas dnešnej prehliadky dolín minister životného prostredia Jaroslav Izák. „Ťažba, ktorá tu ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 1. júna (WEBNOVINY) – Stav lesa v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku (TANAP) sa zhoršuje. Povedal to počas dnešnej prehliadky dolín minister životného prostredia Jaroslav Izák. „Ťažba, ktorá tu mala vytvoriť ochranné pásmo pre Tichú a Kôprovu dolinu, mala dobehnúť,“ uviedol Izák. Povolenie na ťažbu mali lesníci do konca apríla. Inšpekciou životného prostredia však spracovanie kalamity pozastavila. „Nálet lykožrútov by nebol ako teraz vidíme, že už svahy nám červenajú. Smrek je napadnutý a možno to bude skutočne katastrofa v týchto dolinách, že nám vyschnú a tento stav si ani ja osobne neželám,“ uviedol Izák. Podľa ministra nie je zatiaľ jasne preukázané, že by spracovaním kalamity v Tichej a Kôprovej doline došlo k narušeniu, poškodeniu alebo zničeniu biotopov európskeho významu.

Lykožrút bol v Tichej a Kôprovej doline aj pred rokom 2004, ale bol v stave, „ktorý les unesie a nespôsobilo to rozpad horských smrekových lesov,“ uviedol počas prehliadky riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. Podobná kalamita, aká je v Tichej a Kôprovej doline dnes, bola v roku 1998. Tú sa podarilo lesníkom zlikvidovať za dva mesiace. „Dolina ostala až do roku 2004 čistá. Bohužiaľ, prešli dva roky, došlo k náletom do živých stromov a prvé výsledky už vidieť,“ doplnil Líška. Dnes vidieť len niekoľko červených stromov. Napadnuté a do dvoch mesiacov mŕtve budú aj dnes na pohľad zelené stromy na okrajoch porastov. Spracovaním kalamity v 4. stupni ochrany v oboch dolinách mali lesníci podľa Líšku šancu aspoň časť lykožrúta zachytiť a vytvoriť nárazníkovú zónu, kde by robili boj proti škodcovi a uchránili lesy v nižších stupňoch ochrany.

Celková rozloha Národných prírodných rezervácií Tichá a Kôprova dolina je 9 200 hektárov, z toho 8 100 ha je v 5. stupni ochrany. Približne 1 100 ha je v 4. stupni ochrany. Ide väčšinou o ústia dolín. Kalamita v 5. stupni ochrany prírody, sa na základe dohody ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva, nebude spracovávať. Kalamitné plochy v oboch dolinách tvoria 89 ha v 4. stupni ochrany, kde chceli lesníci odstrániť kalamitu a vytvoriť nárazníkovú zónu. „Bohužiaľ lykožrút už vyletel,“ dodal Líška. To ako dnes vyzerá Tichá a Kôprova dolina, ktorú mnohí považujú za to najcennejšie v národnom parku, je podľa Líšku výsledkom úsilia dvoch generácií lesníkov za stovky miliónov korún. Podľa Líšku je naivné si myslieť, že Tichá a Kôprova dolina skončí ináč ako Šumava alebo Bavorský les. Jediný rozdiel je v tom, že tam bolo ponechaných na samovývoj približne 7 000 ha, v Tatrách sa tento problém týka niekoľkých desiatok tisícok hektárov lesa.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministerstvo školstva dá peniaze domovom mládeže
<< predchádzajúci článok
Križovatka ciest 1. triedy má byť hotová do konca júna