Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. januára 2012

Podľa lekárnikov hrozí zastavenie očkovania proti chrípke



Zmena úhrady vakcín Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo spôsob úhrady vakcín od decembra minulého roka. Proti sa pritom postavili dodávatelia liekov, ale i lekárnici a lekári.



Zdieľať
chripka BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Zmena úhrady vakcín


Ministerstvo zdravotníctva SR zmenilo spôsob úhrady vakcín od decembra minulého roka. Proti sa pritom postavili dodávatelia liekov, ale i lekárnici a lekári.

Očkovacie látky už ďalej neuhrádzajú zdravotné poisťovne lekárňam, ale priamo lekárom.

Rezort zmenu obhajuje a navrhol, že vakcíny by mohli kupovať poisťovne centrálne. Zmenu spôsobu obstarávania lieku a fakturácie lieku odôvodňuje tým, že očkovacie látky si vyžadujú osobitný spôsob skladovania a manipulácie, pričom v prípade nevhodnej manipulácie môže prísť k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti pacienta.

Zmena prináša zároveň podľa ministerstva z pohľadu pacienta výhody v podobe komfortnejšieho a bezpečnejšieho zabezpečenia zdravotnej starostlivosti výlučne odborným pracovníkom priamo v ambulancii.Slovenská lekárnická komora (SLeK) vníma zmenu spôsobu nakupovania a manipulácie s vakcínami na povinné očkovanie ako ďalší z nesystémových a neštandardných krokov Ministerstva zdravotníctva SR.

Na Slovensku pritom podľa lekárnikov v tomto roku reálne hrozí zastavenie povinného očkovania proti chrípke.


Len jedna šarža pre krajinu

Podľa člena prezídia komory Štefana Krchňáka sa výroba očkovacej látky plánuje pre jednotlivé krajiny naraz, a potom sa vyrába len jedna šarža, takže ak slovenskí lekári nebudú ochotní naplánovať a zaplatiť očkovacie látky na budúcu sezónu, očkovanie proti chrípke nebude. "A nezachráni to ani teoretický centrálny nákup štátom,“ tvrdí Krchňák. Lekárnici preto vyzývajú rezort zdravotníctva, aby čo najskôr novelizoval zdravotnícke zákony, ktoré podľa nich odmieta nielen odborná, ale aj pacientska obec na Slovensku.

Komora poukazuje, že pokiaľ ide o nákup a manipuláciu s vakcínami, hoci ministerstvo vysvetľovalo svoj krok potrebou dodržať podmienky uschovávania týchto prípravkov pri zníženej teplote, toto opatrenie nie je systémové, pretože sa nevzťahuje na všetky očkovacie látky.


Jednoduché riešenie

Z pohľadu lekárnika má pritom podľa nej tento problém jednoduché riešenie. "Očkovacie látky sú špecifickým liekom, pri ktorých podstatnú časť marže pre lekárne "zhltnú“ vysoké náklady na elektrickú energiu, potrebnú na chladenie a na špeciálnu chladiacu techniku so sledovaním aktuálnej teploty. Z pohľadu logistiky by stačilo zaviazať lekárne, aby očkovacie látky dodávali v chladiacich prepravných obaloch presne podľa požiadaviek lekára a proti vystavenému receptu do ambulancie tak, aby bol dodržaný chladový reťazec. Spôsob úhrady by sa pritom nemenil,“ dodáva Krchňák.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EkoFond podporil vydanie publikácie
<< predchádzajúci článok
Pomoc pre nezamestnaných často končí u podvodníkov