Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2009

Podľa Lipšica Slovensko smeruje k bezpráviu



Slovensko sa pod vedením súčasnej vlády stáva bezprávnym štátom, vyhlásil na dnešnom mimoriadnom rokovaní parlamentu o vyslovení nedôvery ministerke spravodlivosti Viere Petríkovej jeden z ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Slovensko sa pod vedením súčasnej vlády stáva bezprávnym štátom, vyhlásil na dnešnom mimoriadnom rokovaní parlamentu o vyslovení nedôvery ministerke spravodlivosti Viere Petríkovej jeden z predkladateľov návrhu na jej odvolanie, podpredseda KDH Daniel Lipšic. „O mesiac si pripomenieme 20. výročie novembra a v týchto časoch nastáva návrat starých čias, kedy sa zvyklo hovoriť, že existuje sloboda prejavu, ale nie sloboda po prejave,“ vyhlásil. Podľa neho sú od nástupu súčasnej vládnej koalície škandalózne stíhaní viacerí sudcovia len za prejavenie názoru. Spomenul prípady Jany Dubovcovej, ktorá kritizovala bývalého šéfa justície Štefana Harabina, Petra Paludu, ktorý podal na Harabina trestné oznámenie alebo sudcu Jozefa Tanderu, ktorý je disciplinárne stíhaný za prieťahy v konaní pri ekonomickej časti kauzy kyselinári. Podľa Lipšica pritom patrí k najvýkonnejším sudcom.


Podpredseda KDH je presvedčený, že mnohí sudcovia nekonajú, no nikto ich nepostihuje. Ako uviedol, patrí k nim napríklad štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Hudák, vďaka ktorého procesným pochybeniam sa podľa Lipšica dostal na slobodu muž obžalovaný z vraždy. Poukázal tiež na trestný prípad sudcu Jozefa Majchráka. „Mám podozrenie, že za disciplinárnym konaním je snaha dostať ho zo senátu Najvyššieho súdu, ktorý rozhoduje o obžalovanom Jozefovi T. zo skupiny Dušana Borženského,“ povedal. Poukázal aj na trhliny v riešení prípadu údajného bývalého bossa mafie Mikuláša Černáka. „Ak existujú otázky, telefonáty konkrétnym sudcom vo veci Mikuláša Černáka, ktorý je stíhaný pre niekoľkonásobnú vraždu, v akom štáte žijeme?“ poznamenal. Lipšic pred plénom upozornil tiež na aktuálnu kauzu Mitická, kde je podozrenie, že organizovaná skupina sa zvláštnym spôsobom dostala k majetku. Ako podotkol, firma bola z registra vymazaná pre pohľadávky a nakoniec znovu vznikla. Pripomenul, že túto skupinu zastupuje bývalý šéf kancelárie ministra Harabina. „Kamaráti pána Harabina sa dovolajú čohokoľvek, ale kde sa ľudia dovolajú spravodlivosti?“ opýtal sa. Podľa Lipšica je nutné urobiť v justícii výrazné zmeny, „aby v nej nemali navrch gauneri či mafiáni, ale slušní ľudia.“

Parlament začal ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú, nominantku ĽS- HZDS, odvolávať na mimoriadne schôdzi krátko po 15:00. Návrh na vyslovenie nedôvery podala opozícia, ktorá ju viní z pokračujúceho zlého stavu súdnictva. Sudcovia sú podľa opozície ovplyvňovaní pri rozhodovaní a za kritický názor sú disciplinárne stíhaní. Vláda s koalíciou tvrdia že opozícia vytĺka politickú reklamu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výsledkom Harabina je privatizácia súdnictva, tvrdí Žitňanská
<< predchádzajúci článok
Prvé dámy Texasu a SR chcú spolupracovať