Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. septembra 2007

Podľa Mozolu vláda zneisťuje súkromné poisťovneGenerálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Patrik Mozola tvrdí, že "vláda otvorene podporuje štátne zdravotné poisťovne a zneisťuje situáciu súkromných zdravotných poisťovní". V ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. septembra 2007 (WEBNOVINY) - Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Patrik Mozola tvrdí, že "vláda otvorene podporuje štátne zdravotné poisťovne a zneisťuje situáciu súkromných zdravotných poisťovní". V súčasnosti podľa Mozolu vláda vedie proti súkromným zdravotným poisťovniam boj. Zároveň však vyjadril nádej, že "napokon nad politickými hrami zvíťazí zdravý rozum". Mozola ďalej upozornil, že táto situácia brzdí súkromné zdravotné poisťovne v ich činnosti a zastavila sľubne sa rozvíjajú proces už naštartovaných zmien v zdravotníctve. "Súkromné zdravotné poisťovne nemali priestor pre zmysluplnú existenciu," vyhlásil Mozola. Nemohli na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vyvíjať tlak, ktorého hlavným cieľom je diferencovanie cien, stav, kedy budú zdravotné poisťovne platiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na základe ukazovateľov kvality. Mozola sa totiž domnieva, že zdravotné poisťovne by mali nielen súťažiť o poistenca, ale aj vyvíjať tlak na efektívne využívanie zdrojov.

Zdravotná poisťovňa Dôvera v súčasnosti nepredpokladá zníženie počtu uzatvorených zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Mozola vyhlásil, že síce sú nemocnice, bez ktorých si vie systém predstaviť, upozornil však, že nikdy nehovorili o ich zatváraní a že Dôvera nebude robiť rozdiely medzi tými zariadeniami, ktoré sú, a tými, ktoré nie sú na zozname verejnej minimálnej siete, ako ju navrhuje ministerstvo zdravotníctva. Podľa Mozolu je otázne, či zariadenia, ktoré na zozname sú, využijú tento fakt pozitívne alebo negatívne. Je totiž možné, že nemocnice, s ktorými podľa návrhu siete budú musieť zdravotné poisťovne uzatvoriť zmluvy, nebudú dbať o vyrovnané hospodárenie.

Návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou sa zastavuje transformácia zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti, považujú predstavitelia zdravotnej poisťovne Dôvera za neakceptovateľnú. Mozola vidí práve v transformácii predpoklad ozdravenia celého systému. "Ide o kľúčovú vec," povedal. Pre poisťovňu by bol prijateľný aj návrh podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho, podľa ktorého by sa nemocnice mohli transformovať na zamestnanecké akciové spoločnosti.

Dôvera má pripomienky aj k návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Týkajú sa rajonizácie ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorou sa zavádzajú povinné rajóny pre všeobecných lekárov, gynekológov a zubárov. Pre každého občana by sa tak podľa ministerstva zdravotníctva mala zabezpečiť dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti, avšak podľa Mozolu je návrh novely technicky nerealizovateľný a v praxi nevykonateľný, pretože neberie do úvahy dynamický nárast počtu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Považuje ho za "nedomyslený a plný nejasností".

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hugo Chávez je proti plastickým operáciám pŕs
<< predchádzajúci článok
Zoskupenie VLK zažalovalo MŽP pre odstrel medveďov