Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

02. júna 2009

Podľa ochranárov SR ničí Svetové dedičstvo UNESCOLesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty upozorňuje zodpovedné orgány na ničenie územia karpatských bukových pralesov, ktoré výbor UNESCO v roku 2007 vyhlásil za svetové prírodné dedičstvo. ...Zdieľať
KOŠICE 2. júna (WEBNOVINY) – Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty upozorňuje zodpovedné orgány na ničenie územia karpatských bukových pralesov, ktoré výbor UNESCO v roku 2007 vyhlásil za svetové prírodné dedičstvo. Agentúru SITA o tom informoval náčelník zoskupenia VLK Východné Karpaty Viliam Bartuš. „VLK zároveň požiadal Ministerstvo zahraničných vecí SR, aby ako subjekt zodpovedný za dodržiavanie dohovoru o ochrane svetového prírodného dedičstva UNESCO prešetrilo dodržiavanie podmienok záväzných pre predmetné územia a aby dôrazne žiadalo kompetentné orgány o vyriešenie spornej situácie,“ uviedol Bartuš.


Časť lesov v pohoriach Vihorlatu a Bukovských vrchov na severovýchodnom Slovensku boli na základe niekoľkoročného nominačného procesu zaradené do prestížneho Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO spolu s lesmi na Ukrajine. Organizácia VLK ale upozorňuje, že po dvoch rokoch stále neexistuje presná mapa územia a toto územie nie je ani v teréne presne vyznačené. Ako uvádzajú ochranári, v lesoch sa naďalej ťažia stromy ako v bežnom hospodárskom lese a navyše vo väčšine týchto lesov sa tento rok schvaľujú plány ťažieb stromov na ďalších desať rokov a nikto nepočíta s obmedzeniami.

Samospráva a aj Ministerstvo životného prostredia SR odsúhlasilo projekt Biele kamene, ktorý počíta s trvalým odlesnením časti lesov v pohorí Vihorlat pre výstavbu strediska zimných športov. V návrhu zmien a doplnkov územného plánu Prešovského kraja sa do záväzných regulatívov dostala aj nová cesta pre automobily do 3,5 tony, ktorá má prechádzať jadrom svetového prírodného dedičstva. Tento zámer je už dokonca aj v platnom územnom pláne priľahlej obce, našťastie zatiaľ len v jej smernej časti, upozorňuje VLK. Štátne inštitúcie, ktoré roky bojovali za to, aby sa tieto lesy dostali do zoznamu UNESCO, sa teraz nečinne prizerajú, ako toto dedičstvo postupne mizne. "Prístup niektorých Slovákov je podobný ako prístup hnutia Taliban, keď bombardoval sochy Budhu, ktoré boli tiež súčasťou svetového dedičstva,“ konštatoval Viliam Bartuš.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cirkevné školy dopadli v externých maturitách najlepšie
<< predchádzajúci článok
SDKÚ-DS a KDH na mimoriadnu schôdzu neprídu