Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

13. marca 2019

Podľa P. Žigu prekročil minister obrany P. Gajdoš svoje kompetencieNa archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga.Zdieľať
Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga. Foto: TASR Martin Baumann
 
Bratislava 13. marca (TASR) – Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD) prekročil minister obrany Peter Gajdoš (SNS) svoje kompetencie, keď rozhodol, že sa rezort obrany nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Šéf rezortu hospodárstva to uviedol v stredu pred rokovaním vlády.


"Predpokladám, že sa o tejto téme budeme ešte rozprávať. Na prvý pohľad to vyzerá, že prekročil svoju kompetenciu. O takýchto veciach bez ohľadu na to, ako by rozhodla vláda, by mala rozhodovať vláda," povedal Žiga. Podľa neho, pokiaľ boli argumenty na to, aby sme od rokovaní odstúpili, tak to mal nechať na rozhodnutie vlády, nie na rozhodnutie ministerstva obrany. "Ministerstvo nereprezentuje záujmy celej krajiny, ale je utilitárne, to znamená, mal to nechať na rozhodnutie vlády," poznamenal Žiga. Ako doplnil, nevie, či sa bude touto vecou zaoberať v stredu vláda. Podľa neho to bude aj predmetom koaličnej rady.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) pred rokovaním vlády poznamenala, že stanovisko SNS je v tejto veci nemenné. Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) poznamenal, že susedné krajiny sa na podmienkach dohodli. "Vôbec to nie je voči záujmom SR dotiahnuť tieto rokovania tak, aby sme peniaze mohli dostať a mohli modernizovať tieto letiská," povedal Sólymos.

Rezort obrany v pondelok (11. 3.) informoval, že sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach o finančnej pomoci v rámci Dohody o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi americkými. Jej prijatie by podľa rezortu ohrozilo suverenitu Slovenskej republiky. Argumentuje aj tým, že ponuka USA nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl SR. Rozhodnutie prekvapilo aj rezort diplomacie, ktorý v pondelok napísal, že s ním ministerstvo obrany svoje rozhodnutie nekonzultovalo. Odmietanie finančnej pomoci z USA na opravu vojenských letísk v situácii, keď sú na Slovensku rozbité cesty, nemocnice a školy, považuje prezident SR Andrej Kiska za absurdné.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 P. PELLEGRINI: ODMIETNUTIE FINANCIÍ Z USA PRE MŇA NIE JE UZAVRETÉ (13. 3. 2019)
 Á. Érsek: Na obnovu letiska Sliač potrebujeme okolo 40 miliónov eur (13. 3. 2019)
 DANKO: NIKTO NEODMIETOL FINANCIE Z USA, LEBO ŽIADNE PONÚKNUTÉ NEBOLI (13. 3. 2019)
 Daňové priznanie za nehnuteľnosť do 2. februára (25. 1. 2009)
 Dane z príjmov právnických osôb celosvetovo klesajú, avšak nepriame dane sú na vzostupe (21. 10. 2008)
 Novinárky a ich manželia z dovozu (2) (6. 9. 2005)nasledujúci článok >>
Pentagón zavádza obmedzenia na službu transrodových osôb v armáde
<< predchádzajúci článok
Predaj áut značky Volkswagen vo februári mierne klesol

Podľa P. Žigu prekročil minister obrany P. Gajdoš svoje kompetencie - diskusné fórum čitateľov