Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2007

Podľa prezidenta Mesiča pravda o vojnách je kľúčom k mieru



Zistenie pravdy o juhoslovanskom konflikte a vojnových zločinoch v deväťdesiatych rokoch minulého storočia je predpokladom pre trvalý mier v juhovýchodnej Európe, vyhlásil vo štvrtok chorvátsky ...



Zdieľať

ZÁHREB 8. februára (WEBNOVINY) - Zistenie pravdy o juhoslovanskom konflikte a vojnových zločinoch v deväťdesiatych rokoch minulého storočia je predpokladom pre trvalý mier v juhovýchodnej Európe, vyhlásil vo štvrtok chorvátsky prezident Stipe Mesič. "Nikdy nebudeme schopní vybudovať pevné a trvalé vzťahy v regióne, kým nevyriešime, čo sa stalo, a neurčíme zodpovednosť a vinu," uviedol Mesič na konferencii zorganizovanej regionálnou skupinou Documenta, ktorá podporuje mier a zmierenie medzi štátmi bývalej Juhoslávie.

Ďalšími hosťami na dvojdňovom fóre sú predsedajúci sudca Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Fausto Pocar, jeho hlavná žalobkyňa Carla Del Ponteová a ďalší poprední politickí a humanitárni predstavitelia. Chorvátsky prezident ocenil tribunál ICTY v Haagu ako primárny prostriedok pre šírenie pravdy a stíhanie osôb zodpovedných za najohavnejšie vojnové zločiny balkánskych vojen. "Haagsky tribunál nie je v regióne nepriateľom," povedal Mesič. "Je spojencom bojujúcim za pravdu, partner všetkých tých, ktorí chcú vytvoriť podmienky, za ktorých naše spoločnosti prijmú pravdu."

Sám Mesič svedčil na haagskom súde, ktorý bol vytvorený v roku 1993 s cieľom stíhať desiatky hlavných podozrivých v balkánskom konflikte, vrátane bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Dvaja najdôležitejší vojnoví zločinci - bývalý líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a šéf jeho armády Ratko Mladič - sú však doteraz na úteku. "Nemôžeme zabudnúť na časový vývoj udalostí, na rozsah zločinov a motiváciu, ktorá sa za týmito zverstvami skrývala," zdôraznil Mesič s tým, že tribunál OSN "pomáha pri individualizácii viny a odstraňovaní legitimity kolektívnej viny".

Počas etnicky motivovaných bojov v bývalej Juhoslávii zahynulo 250 tisíc ľudí a milióny museli utiecť zo svojich domovov.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pre účasť v 2. pilieri môžu byť podľa Tomanovej nižšie penzie
<< predchádzajúci článok
Nepokoje v Nepále pokračujú napriek ústretovým krokom premiéra