Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. júla 2007

Podľa R. Tótha aroganicia v politike tu je a ešte dlho bude



Prejavy nevraživosti na slovenskej politickej scéne majú podľa politológa Rastislava Tótha príčiny v nevyprofilovanosti Smeru-SD, v urazenosti opozície i vo vyrovnávaní účtov z minulosti. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) - Prejavy nevraživosti na slovenskej politickej scéne majú podľa politológa Rastislava Tótha príčiny v nevyprofilovanosti Smeru-SD, v urazenosti opozície i vo vyrovnávaní účtov z minulosti. Tóth to povedal v rozhovore pre SITA o prvom roku pôsobenia parlamentu.

Kultúra vzťahov na slovenskej politickej scéne má podľa Tótha skôr britskú ako kontinentálnu podobu. "Vo Veľkej Británii sa politické strany vždy delia na vládnuce a tvrdo opozičné, takže ten, kto nevládne, zopsuje tých čo vládnu a opačne. Ale to už je očakávaný rituál, cirkus pre verejnosť," povedal Tóth pre SITA. Na európskom kontinente je podľa neho miera tolerancie a spolužitia vyššia. "Politickí lídri si uvedomujú, že neexistuje absolútne rozdelenie strán a každý s každým za určitých okolností môže spolu vládnuť. A to môže len vtedy, ak vie spolunažívať," dodal Tóth.

Prejavy nevraživosti, zjavné najmä v parlamente, súvisia podľa Tótha so stavom, v ktorom sa nachádzajú politické strany. "Pri hlavnej vládnej strane si treba uvedomiť, že je nová a nemá vlastný profil. Pohybuje sa v dvoch nesúrodých líniách. Na jednej strane sú vo vláde zástupcovia veľmi bohatých skupín aj bohatí ľudia, na druhej strane by tá strana mala mať niečo spoločné s odbormi a teda nižšími sociálnymi vrstvami a to nejde dokopy," povedal Tóth. Vyprofilovanie Smeru-SD je podľa neho otázka budúcnosti. "Príde zrejme k vyriešeniu tohto antagonizmu buď pre veľmi bohatých alebo pre nižšie stredné vrstvy. Ťažko robiť súrodú politiku, keď nie je vlastná pevná základňa," dodal Tóth.

Opozícia sa podľa Tótha pričinila o napätie tým, že hneď po voľbách ukázala urazenosť, že nie je vo vláde. "Za osem rokov si zvykli na silné mocenské posty a zrazu nič. A uvedomili si, že to nič bude pravdepodobne trvať štyri roky. Naštartovali dosť nevkusnú kampaň proti vláde a vláda drží pokope aj tým, že sa dištancuje od opozície," povedal Tóth s tým, že aj predchádzajúce Dzurindove vlády držali pokope tak, že sa výrazne dištancovali od opozície. "Arogancia vládnych a nevládnych je tu už dlho a ešte dlho bude," dodal Tóth.

Vystupovanie predsedu SNS Jána Slotu nebude mať podľa Tótha dosah na vnímanie politickej kultúry. "U národných alebo nacionálnych strán aj vo svete sa istý radikalizmus očakáva. Napokon teraz, keď zradikálnela SMK, nikto nie je prekvapený," konštatoval Tóth s tým, že Slota navyše od predchádzajúceho obdobia zásadne zmenil slovník a jeho vystupovanie je "v podstate akceptovateľné." "Tá nevraživosť je možno daná aj tým, že väčšina strán má predsedov takpovediac zo starých čias, ktorí si už povedali a urobili toľko zlého, že už niet kam ustupovať a skôr by nezaškodilo, keby si tie politické strany našli iných lídrov, schopných vzájomnej komunikácie," dodal Tóth.

Disciplinárne konanie proti dvom opozičným poslancom za výroky v pléne parlamentu, ktoré podporila koaličná časť mandátového a imunitného výboru, je podľa Tótha "odbehnutie." Kultúrou vystupovania politikov by sa mala zaoberať skôr "nejaká etická komisia, ktorá by zmravňovala pomery v parlamente", povedal Tóth s tým, že k sankciám by sa v takýchto prípadoch siahať nemalo.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najmenej 13 poľských pútnikov zahynulo vo Francúzsku
<< predchádzajúci článok
Zamestnanosť v EÚ vzrástla vlani medziročne vzrástla o 1 %