Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. júla 2010

Podľa Ruska sú sankcie pre Irán nepriateľné



Prísne sankcie, ktoré Európska únia uvalila na iránsky energetický sektor, sú "neprijateľné", vyhlásilo v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom ...



Zdieľať
plyn Foto: SITA, AP

MOSKVA 27. júla (WEBNOVINY) - Prísne sankcie, ktoré Európska únia uvalila na iránsky energetický sektor, sú "neprijateľné", vyhlásilo v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom vyhlásenia. "Už sme mnohokrát povedali, že považujeme za neprijateľnú praktiku jednostranných alebo kolektívnych sankcií voči Iránu, ktoré idú za obmedzenia Bezpečnostnej rady (OSN) v ovládaní krajiny režimom," uvádza ministerstvo. Ministerstvo uviedlo, že sankcie únie ukazujú "ľahostajnosť voči starostlivo nastaveným a koordinovaným opatreniam BR OSN".

Vyhlásenie ruskej strany prišlo po tom, ako ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok oficiálne schválili nové sankcie voči iránskemu kľúčovému sektoru v snahe prinútiť Teherán vrátiť sa k rokovaniam o jeho kontroverznom jadrovom programe.

EÚ oficiálne zaviedla nové sankcie voči Iránu



Nové sankcie EÚ, ktoré sa týkajú iránskeho ropného a plynárenského priemyslu, sú zamerané na obnovenie zastavených rokovaní medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami - Veľkou Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a Spojenými štátmi americkými. Spomínané opatrenia obsahujú tiež zákaz predaja zariadení, technológií a služieb iránskemu energetickému sektoru, čo zasahuje najmä činnosť v oblastiach rafinácie, kvapalného zemného plynu, prieskumu a výroby, informovali diplomatické zdroje z EÚ. Zakázané sú tiež nové investície do energetického sektora.

Irán je štvrtým najväčším producentom surovej ropy na svete, avšak dováža 40 percent svojich palív, pretože na uspokojenie domáceho dopytu nemá dostatočné kapacity pre rafináciu ropy.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská pôžička Grécku je v rukách parlamentu
<< predchádzajúci článok
Belehrad nikdy neuzná Kosovo, chce však rokovať