Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. januára 2007

Podľa SLÚŠ chce vláda zruinovať súkromné poisťovne



Vláda chce podľa prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca ekonomicky zruinovať súkromné zdravotné poisťovne. "Ostať by mala len jedna štátna verejnoprávna ...



Zdieľať

KOŠICE 22. januára (WEBNOVINY) - Vláda chce podľa prezidenta Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) Andreja Janca ekonomicky zruinovať súkromné zdravotné poisťovne. "Ostať by mala len jedna štátna verejnoprávna poisťovňa. Vláda chce redukovať aj počty súkromných ambulancií, nemocničných lôžok a sanitiek,“ vyhlásil Janco. Podľa jeho vyjadrenia je SLÚŠ rozhodnutá obrátiť sa aj na príslušné inštitúcie Európskej únie.

Janco zároveň vyzval všetkých súkromných ambulantných lekárov bez ohľadu na odbornosť, aby podpísali zmluvy so všetkými súkromnými poisťovňami. "Nenechajme sa použiť na likvidáciu súkromného sektora, do ktorého patríme aj my sami! Protestujte proti rozhodnutiam predstaviteľov vašich organizácií, ktoré sú motivované len politicky a sú proti vašim vlastným záujmom,“ obracia sa SLÚŠ s výzvou ku všetkým privátnym lekárom.

Podľa Janca, postup súčasnej vlády voči súkromným poisťovniam a voči súkromným ambulanciám nemá ekonomické opodstatnenie, je politickým útokom proti súkromnému sektoru v zdravotníctve a ruší základné princípy slobody podnikania, ktorých zavedenie bolo podmienkou prijatia SR do Európskej únie. SLÚŠ vypracovala dokument, v ktorom zhrnula desať argumentov na záchranu súkromného sektora v slovenskom zdravotníctve. Janco doložil, že podľa právnej analýzy kroky štátnych poisťovní, ktoré nútia lekárov podpisovať zmluvy obsahujúce dohodnutý finančný limit na lieky, idú nad rámec zákona a zneužívajú slabšie postavenie partnera.

"Budeme sa snažiť presvedčiť najmä politikov, aby neprijímali opatrenia, vedúce k zrušeniu súkromných zdravotných poisťovní a redukcii počtu súkromných ambulancií. Zníži sa tým nielen dostupnosť, ale i kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, čo negatívne pocítia najmä pacienti,“ povedal Janco. Rovnako o škodlivosti týchto krokov sa budú snažiť presvedčiť odbornú aj širokú laickú verejnosť, aby vyvíjala na politikov pozitívny tlak a zabránila tak ďalšiemu zhoršeniu situácie v zdravotníctve.

"Doterajšie skúsenosti jasne hovoria, že súkromné poisťovne dokážu oveľa lepšie hospodáriť s financiami a aj pri tvorbe zisku poskytujú svojim poistencom oveľa viac výhod ako štátne poisťovne. Dôkazom toho je vyššia cena za výkony pre poskytovateľa, neprítomnosť limitov na lieky pre ich poistencov, ako aj výrazne kratšie čakacie lehoty na finančne náročné operačné zákroky. Zachovanie plurality poisťovní a prítomnosť súkromných zdravotných poisťovní na zdravotníckom trhu zaručuje stabilitu financovania zdravotníctva,“ povedal Janco.

"Myslíme si, že odmietanie zmlúv so súkromnými zdravotnými poisťovňami zo strany niektorých lekárskych organizácií je politicky motivované a politickým tlakom, alebo na politickú objednávku, podobne ako štrajk Lekárskeho odborového združenia tesne pred parlamentnými voľbami,“ uzavrel Janco.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Írsky premiér potvrdil schválenie Lisabonskej zmluvy
<< predchádzajúci článok
Opozičné strany nevidia dôvod na diskusiu o Ústave SR