Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

12. septembra 2007

Podľa SOPK by mali ročné zúčtovanie robiť poisťovneSlovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) sa pripája k návrhu Národnej banky Slovenska, aby sa vykonávanie ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie presunulo z platiteľov na ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) sa pripája k návrhu Národnej banky Slovenska, aby sa vykonávanie ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie presunulo z platiteľov na zdravotné poisťovne. Ako sa uvádza v stanovisku predsedu SOPK Petra Mihóka, doterajší spôsob vykonávania ročných zúčtovaní poistného je mimoriadne komplikovaný, administratívne náročný a bežne nekontrolovateľný. Zamestnávateľom spôsobuje aj podstatne zvýšené náklady na administratívu a distribúciu potvrdení o výsledku ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Ako Mihók upozornil, zamestnávatelia musia predkladať zdravotným poisťovniam v elektronickej forme výkaz s prehľadom poistného za jednotlivých zamestnancov. Zavedenie elektronického prenosu dát si vyžiadalo náklady, ktorých ťarchu niesli zamestnávatelia. Administratívne a finančné zaťaženie zamestnávateľom spôsobuje podľa SOPK aj oznamovacia povinnosť týkajúca sa prerušenia poistenia zamestnancov. V prípade závislej činnosti tak zamestnávatelia suplujú zúčtovacie centrá zdravotných poisťovní. Pritom zdravotné poisťovne majú k dispozícii náležitý informačný systém a všetky relevantné údaje o svojich poistencoch, ktoré sú potrebné na výpočet a sú plne schopné vykonávať výpočty ročného zúčtovania jednotlivých platiteľov poistného.

Národná banka navrhla presunúť vykonávanie ročného zúčtovania vo svojich pripomienkach v návrhu novely zákona o zdravotnom poistení. Ministerstvo zdravotníctva to však odmietlo, keďže návrh centrálnej banky išiel nad rámec novely. Ako uviedol predseda Združenia zdravotných poisťovní Igor Dorčák, zdravotné poisťovne by ročné zúčtovanie dokázali spraviť, v súčasnosti však nemajú k dispozícii všetky relevantné údaje. Nepoznajú totiž všetky príjmy svojich poistencov, o ktorých majú zase prehľad daňové úrady.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lokalita bratislavskej haly pre MS stále neznáma
<< predchádzajúci článok
Futbalisti SR budú hrať proti Walesu o česť