Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. februára 2009

Podľa ŠÚ SR sa priemysel v decembri prepadol o 16,8 %Slovenský priemysel v decembri pokračoval vo výraznom spomaľovaní svojej aktivity. Po tom, čo v novembri produkcia v priemysle medziročne klesla o 7,1 %, v decembri sa oproti rovnakému mesiaci roka 2007 ...Zdieľať
BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) - Slovenský priemysel v decembri pokračoval vo výraznom spomaľovaní svojej aktivity. Po tom, čo v novembri produkcia v priemysle medziročne klesla o 7,1 %, v decembri sa oproti rovnakému mesiaci roka 2007 prepadla už o 16,8 %. Index priemyselnej produkcie tak dosiahol najnižšiu hodnotu od zavedenia jeho nového výpočtu v roku 1999. Vývoj pritom podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ) súvisel s poklesom v priemyselnej výrobe o 18,8 %, ťažbe nerastných surovín o 9,5 % a vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 3,4 %.


S výnimkou spracúvania kože a výroby kožených výrobkov, ktorá stúpla o 2,7 %, sa v ostatných odvetviach priemyselnej výroby produkcia medziročne znížila. Najväčší pokles bol vo výrobe dopravných prostriedkov o 35,7 %, výrobe výrobkov z gumy a plastov o 28,5 %, výrobe chemikálií, chemických výrobkov a chemických vlákien o 25,9 %, výrobe strojov a zariadení inde nezaradených o 25,4 %, výrobe kovov a kovových výrobkov o 22,7 %. Výroba elektrických a optických zariadení medziročne klesla o 12,2 %. Z hľadiska hlavných priemyselných zoskupení vývoj súvisel s nižším objemom produkcie investičných prostriedkov o 27,5 %, pre medzispotrebu o 20,5 %, predmetov dlhodobej spotreby o 10,7 % a produkcie súvisiacej s energetikou o 4,1 %. Vyššia bola výroba predmetov krátkodobej spotreby o 0,5 %.

V roku 2008 bola produkcia priemyslu o 2 % vyššia ako v roku 2007, z toho v priemyselnej výrobe o 2,5 %, vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody o 2,1 %. V ťažbe nerastných surovín sa produkcia znížila o 19,9 %. Podľa hlavných priemyselných zoskupení vzrástla výroba predmetov dlhodobej spotreby o 14,7 %, investičných prostriedkov o 4,7 % a predmetov krátkodobej spotreby o 2,6 %. Produkcia súvisiaca s energetikou sa znížila o 2,4 % a výroba pre medzispotrebu o 2,1 %.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny vybraných tovarov a služieb opäť mierne klesli
<< predchádzajúci článok
Vo vysokohorskom teréne Tatier lavínové nebezpečenstvo

Podľa ŠÚ SR sa priemysel v decembri prepadol o 16,8 % - diskusné fórum čitateľov