Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. júna 2011

Podmienka SaS je podľa Mikloša v Bruseli nevyrokovateľnáPodmienka explicitnej účasti privátneho sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu odpísaním časti istiny tak, ako to požaduje koaličná ...Zdieľať
grecko strajk Grécko zužuje 48-hodinový generálny štrajk.Foto: SITA/APBRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Podmienka explicitnej účasti privátneho sektora na reštrukturalizácii gréckeho dlhu odpísaním časti istiny tak, ako to požaduje koaličná Sloboda a Solidarita, je podľa ministra financií Ivana Mikloša v Bruseli nevyrokovateľná. „Ak to nebude dobrovoľné, bude to znamenať okamžitý default, bankrot, krach. Krach Grécka nie je nič, čo by sme chceli a potrebovali. Všetci, ktorí požadovali účasť privátneho sektora akceptovali, že by mala byť urobená tak, aby nevyvolala okamžitý bankrot Grécka,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii Mikloš, ktorý zároveň odmietol, že by kvôli týmto snahám SaS pohrozil svojou demisiou.Minister je za dobrovoľnú účasť privátneho sektora

Podmienkou však je, aby nebola len symbolická. „Som za to, aby bola vyjadrená kvantitatívne. Nech je to najmenej 30 mld. eur,“ povedal Mikloš s tým, že takýmto spôsobom sa dá v podstate reštrukturalizovať grécky dlh aj bez nevyhnutnosti jeho okamžitého bankrotu. Uvedená suma podľa neho ešte nie je definitívna, ale predbežne sa o nej diskutovalo. „Preto celkom dobre nerozumiem, prečo SaS trvá na tej forme účasti privátneho sektora, ktorá znamená okamžitý bankrot Grécka,“ konštatoval minister financií.

Podľa Mikloša pritom stále platí, že ak grécky parlament neschváli nevyhnutné škrty a reformy do konca júna, ďalšej tranže ešte v rámci prvej pôžičky sa nedočká. V takom prípade by bol krach krajiny neodvrátiteľný. Všetok čas tak podľa ministra treba využiť na to, aby sa reštrukturalizovali banky. Istý „plán B“ podľa neho predniesli aj Francúzi. Má ísť o technicky komplikovanejšiu reštrukturalizáciu bánk, ktoré nainvestovali do gréckych cenných papierov, preklopením tohto rizikového dlhu do iných špeciálnych produktov.

Atény potrebujú získať piatu tranžu v sume 12 mld. eur z mimoriadneho balíka pomoci od EÚ a MMF v hodnote 110 mld. eur, bez ktorej by krajina nebola schopná pokryť finančné potreby po 15. júli. Grécky parlament má v stredu a vo štvrtok hlasovať o opatreniach, vrátane ďalšieho šetrenia v sume 6 mld. eur pre tento rok a úspor v rozsahu 22 mld. eur pre roky 2012 až 2015. Plánované úspory majú pomôcť krajine znížiť rozpočtový deficit. V rámci opatrení bude parlament hlasovať aj o urýchlení predaja štátneho majetku v rámci privatizačného programu v sume 50 mld. eur.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gréci musia reformovať, inak skrachujú, tvrdí Rehn
<< predchádzajúci článok
Spracúvanie ropy v Rusku v máji posilnilo

Podmienka SaS je podľa Mikloša v Bruseli nevyrokovateľná - diskusné fórum čitateľov