Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. augusta 2009

Podnikateľská aliancia žiada odložiť zvyšovanie minimálnej mzdy



Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) žiada členov Hospodárskej a sociálnej rady SR, aby odložili diskusiu o valorizácii minimálnej mzdy na obdobie, v ktorom sa produktivita podnikov a zamestnanosť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) - Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) žiada členov Hospodárskej a sociálnej rady SR, aby odložili diskusiu o valorizácii minimálnej mzdy na obdobie, v ktorom sa produktivita podnikov a zamestnanosť opäť dostanú do rastovej fázy. "V čase, keď pre krízu klesá produkcia firiem a rastie nezamestnanosť, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odporúča nezvyšovať minimálnu mzdu, aby mali zamestnanci väčšiu šancu udržať si pracovné miesto, prípadne nájsť si inú prácu," upozorňuje aliancia. V ostatných mesiacoch pritom podľa PAS v súkromnej sfére klesli reálne mzdy a administratívne zvýšenie minimálnej mzdy by išlo do protipohybu tohto trendu.


"Hoci sa minimálna mzda prezentuje ako sociálny prvok, má opačné účinky, lebo predstavuje bariéru vstupu na trh práce pre nezamestnaných – najmä nízkokvalifikovaných – a bráni im vykonávať prácu s nižšou pridanou hodnotou," uvádza aliancia. Varuje, že zvýšenie minimálnej mzdy znamená automaticky horšie možnosti nezamestnaných uplatniť sa na trhu práce. "Môže to spôsobiť nárast čiernej práce za nižšiu ako minimálnu mzdu a vyčlenenie týchto zamestnancov mimo existujúci formálny trh práce," apeluje aliancia. Ak chce vláda účinnejšie bojovať s rastúcou nezamestnanosťou, mala by podľa aliancie v čase krízy zvážiť zníženie minimálnej mzdy. S rastom minimálnej mzdy rastú aj odvody zamestnávateľov, ktoré priamo zvyšujú ich náklady. "V prípade navrhnutého zvýšenia minimálnej mzdy z 295,5 na 319,5 eura by došlo k nárastu mesačných nákladov práce pracovníkov poberajúcich minimálnu mzdu o 32,5 eura bez akéhokoľvek zohľadnenia vývoja ich produktivity práce," uvádza aliancia.

Úroveň minimálnej mzdy v budúcom roku je aj po pondelňajšom rokovaní tripartity neznámou. Sociálnych partnerov totiž o rokovanie k tejto téme na najvyššej úrovni požiadal ešte premiér Robert Fico. Toto rokovanie by sa malo uskutočniť ešte tento týždeň. Odborári aj zamestnávatelia však po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady potvrdili, že naďalej budú trvať na svojich doterajších stanoviskách. Zamestnávatelia požadujú nulový rast minimálnej mzdy, pretože tvrdia, že jej zvyšovanie ohrozí ďalšie pracovné miesta, odborári sa zase postavili za návrh rezortu práce, podľa ktorého by minimálna mzda v budúcom roku vzrástla o 8,1 % na 319,5 eura.

"Naše stanovisko je zatiaľ nemenné, uvidíme s akými návrhmi príde pán premiér. Chceme, aby došlo k zvyšovaniu minimálnej mzdy. Prepad alebo nezvyšovanie je pre nás neprijateľné," povedal po rokovaní tripartity viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR podľa svojho prezidenta Tomáša Malatinského naopak pôvodne požadovala dokonca zníženie minimálnej mzdy, keďže produktivita práce sa vyvíja negatívne. "Kompromisný návrh bol napokon nulový rast. Radi by sme to rokovanie s premiérom využili na čo najmiernejší posun," dodal Malatinský. Podľa štátnej tajomníčky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Emílie Kršíkovej však ani nižší dopyt po pracovnej sile nebráni zvyšovaniu minimálnej mzdy. Ako dodala, ministerstvo pri predložení návrhu s rastom o 8,1 % bralo do úvahy všetky makroekonomické ukazovatele, aj nižší dopyt po pracovnej sile.

Výšku minimálnej mzdy môže v konečnom dôsledku určovať vláda na základe novely zákona o minimálnej mzde, ktorú schválil parlament v polovici septembra minulého roka. Novela stanovuje iba spodnú hranicu pre rozhodovanie vlády o konkrétnej sume minimálnej mzdy. Tá je daná mierou rastu priemernej mzdy na Slovensku. Hornú hranicu pri zvyšovaní minimálnej mzdy novela zákona neurčuje a nariadením ju môže upraviť vláda. Prihliadať by pritom mala na stanoviská sociálnych partnerov, vývoj kritérií na úpravu sumy minimálnej mzdy, vývoj podielu čistej minimálnej mzdy z čistej priemernej mzdy najmenej za predchádzajúce dva kalendárne roky a vývoj produktivity práce.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatkli únoscov nákladnej lode Arctic Sea
<< predchádzajúci článok
Parlamentné voľby by vyhral Smer, do NR SR by sa dostal aj Most