Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. februára 2006

Podnikom ZCPP sa vlani zvýšil hrubý zisk o takmer pätinu



Jedenásť podnikov združených vo Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR (ZCPP) dosiahlo spolu v minulom roku hrubý zisk 670 mil. Sk. Ako ďalej informoval generálny sekretár ZCPP Juraj ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. februára (WN/SITA) - Jedenásť podnikov združených vo Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR (ZCPP) dosiahlo spolu v minulom roku hrubý zisk 670 mil. Sk. Ako ďalej informoval generálny sekretár ZCPP Juraj Dlhopolček, v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast zisku o 19,5 %. "Kvôli zvyšovaniu cien vláknitého dreva, vysokým cenám palív a energií a nízkym odbytovým cenám sprevádzaných silnou slovenskou korunou však celkové tržby poklesli o 5,8 % na 23,755 mld. Sk," dodal.

Za najväčšie pozitívum v odvetví označil Dlhopolček rastúci export, ktorý sa v rámci zväzu medziročne zvýšil o 4,6 % na 21 mld. Sk a jeho podiel na celkových tržbách dosiahol 91 %. Pod tento výsledok sa podľa neho podpísali nové výrobné kapacity vysoko kvalitných papierov. "Zároveň sa tým znížil domáci predaj z 5,105 mld. Sk na 2,706 mld. Sk," konštatoval. K ďalším plusom odvetvia podľa zväzu patrí zvyšovanie produktivity práce, ktorá zaznamenala rast o 10,8 % a za minulý rok dosiahla na jedného pracovníka 5,6 mil. Sk pri počte 4 110 osôb. Priemerná mesačná mzda bola na úrovni 24 192 Sk, čo bolo o 10,7 % viac ako pred rokom. Firmy združené v ZCPP vlani preinvestovali celkovo 1,627 mld. Sk.

Celulózovo-papierenské odvetvie patrí podľa Dlhopolčeka k najvýkonnejším odvetviam slovenskej ekonomiky. V posledných rokoch prešlo rozsiahlymi reštrukturalizačnými procesmi sprevádzanými poklesom zamestnanosti a zdvojnásobením produktivity práce na pracovníka. "Nebyť nedostatku listnatej vlákniny a raste jej cien a pri meškajúcich dodávkach, mohli byť výsledky odvetvia lepšie," domnieva sa Dlhopolček. Spomínaný nedostatok vlákniny spolu s orientáciou obyvateľstva na vykurovanie drevom, výrobou štiepky a jej vývozom do zahraničia, ako aj exportom štiepaného palivového dreva sa totiž podľa neho odráža na ekonomike firiem združených v ZCPP.

Na výsledkoch odvetvia sa podľa zväzu negatívne odzrkadlili aj domáce vplyvy, ako nárast cien palív a energií a silnejúca slovenská mena, čo malo za následok vlaňajší výpadok tržieb. Ceny papierenských výrobkov sú pritom podľa Dlhopolčeka kvôli niekoľkoročnej recesii na svetových trhoch stále na nízkej úrovni. "Na zlepšenie podnikateľských podmienok bude preto potrebný zásah štátu na zabezpečenie dlhodobých dodávok dreva, poriadok pri jeho vývoze, ale aj zásahy voči zneužívaniu monopolu dodávateľov palív a energií," uzavrel generálny sekretár zväzu.

Firmy organizované v ZCPP sú najväčšími spracovateľmi zberového papiera v SR. Členské organizácie zväzu pokrývajú 100-percentný podiel vláknin a papiera na Slovensku a 84 % výroby tovaru v celom odvetví. Medzi najväčších výrobcov združených v ZCPP patria Mondi Business Paper SCP, a.s. Ružomberok, Kappa, a.s. Štúrovo, Tento, a.s. Žilina, SHP, a.s. Harmanec či Bukóza Holding, a.s. Hencovce.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda nesúhlasí s odškodnením klientov nebankových subjektov
<< predchádzajúci článok
Začína sa 39. ročník výstavy Trenčín-mesto módy