Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. januára 2015

Podporuje štát obnoviteľné zdroje peňazí?



Obnoviteľné zdroje energie na Slovensku zrejme mnohí vnímajú ako obnoviteľné zdroje peňazí. Štart tohto energetického odvetvia a relatívne štedré podmienky počiatočnej podpory pred niekoľkými rokmi využili mnohí investori na zbohatnutie.



Zdieľať
Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu

 


Teraz, keď sa v tomto odvetví presadzujú menší a strední podnikatelia, opäť sa objavuje snaha vystaviť ich existenčnému tlaku
, skúpiť zdroje energie za výhodnú cenu a prípadne ich predať ďalej napríklad čínskym alebo iným zahraničným firmám.
Alarmujúce je, že sa tak deje právne pochybným spôsobom. Ešte závažnejšie je podozrenie, že tomuto procesu likvidačného tlaku na obnoviteľné zdroje napomáhajú aj štátne resp. verejnoprávne inštitúcie, a tiež spoločnosti s účasťou štátu.
 
Verejný protest proti takémuto postupu na spoločnom stretnutí vyslovilo asi 170 zástupcov firiem, živnostníkov či súkromných vlastníkov energetických zdrojov (fotovoltické inštalácie, vodné elektrárne, kogeneračné jednotky, atď...), ktorých ohrozuje protiprávny a účelový postup štátu.
 
Problém sa začal na prelome rokov 2014 a 2015, ke´d distribučné spoločnosti (ZSE, SSE, VSE) oznámili mnohým výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov, že im odoberajú podporu vo forme výkupnej ceny, ktorú im garantuje zákon.
Odvolávajú sa pritom na nenápadnú zmena zákona, ktorá umožňuje takto "potrestať" výrobcov, ktorí v termíne do 15. augusta neposlali distribučnej spoločnosti hlásenie o pláne výroby na ďalší krok.
Paradoxne však oznámenia o odobratí podpory dostalo množstvo firiem, ktoré si túto povinnosť včas a riadne splnilo, čo môžu aj potvrdiť.
Situácia zašla až tak ďaleko, že distribučné spoločnosti bez rozpakov klamú, tvrdia, že od výrobcov hlásenia nemajú a popierajú existenciu potvrdených podacích lístkov, či pečiatok z ich vlastnej podateľne. A následne bez možnosti riadneho správneho konania a odvolania ich tlačia do likvidácie!
Takýto postup je bezprecedentný. Dá sa porovnať s postupom daňového úradu, ktorému by ste poslali daňové priznanie do 31. marca, no napriek tomu by vás rovno – bez možnosti odvolania – pripravil o dom.
Navyše zákon dovoľuje použiť sankcie len v prípade zariadení, ktoré boli uvedené do prevádzky po 1. 1. 2014. Distribučky však trestajú výrobcov plošne, teda porušujú zákon aj v tomto prípade.
 
Tieto skutočnosti potvrdzujú účelovosť celého postupu – zmeny zákona, ktorá sankciu zakotvila a aj následného absolútne protiprávneho a protizákonného uplatňovania tejto sankcie. Ešte na okraj k samotnej povinnosti, ktorá sa stala zámienkou pre rozpútanie celého zápasu proti obnoviteľným zdrojom: Distribučné spoločnosti majú a vždy doteraz mali dostatočný prehľad o produkcii jednotlivých výrobcov, pretože tento fakt obsahujú zmluvy, ktoré s nimi uzatvárajú a môžu ho získať i na základe vlastného merania.
 
Zhrnuté a podčiarknuté: 
1.   Distribučné spoločnosti siahli na podporu takým firmám, ktoré sú  povinnosť včas a riadne splnili.
2.   Distribučky aj v minulosti v komunikácii s výrobcami zdôrazňovali, že tieto hlásenia nepotrebujú, pretože údaj o plánovanej produkcii od firiem majú k dispozícii.
3.   Zákon jasne hovorí, že takúto sankciu je možné uplatniť na firmy, ktoré začali fungovať po 1. januári 2014. napriek tomu distribučky trestajú plošne všetkých výrobcov..
4.   Zákon garantuje výrobcom podporu na obdobie 15 rokov. Úprava, ktorá umožňuje jej odobratie ako sankciu odporuje platnej právnej úprave.
 
Strata podpory privedie do existenčného ohrozenia množstvo vlastníkov zdrojov energie – poľnohospodárstve družstvá, ktoré si postavili vlastné bioplynové stanice, píly, malé vodné elektrárne a ďalšie prevádzky. Ide často o podnikateľov, ktorí si na svoje zdroje brali úvery, ktorí zamestnávajú ľudí a spolu so svojimi zamestnancami sa tak ocitli v existenčnom ohrození. Spolu ide o viac než 3 000 ľudí, ktorí môžu prísť o prácu. Mnohí z týchto výrobcov už dnes zaregistrovali ponuky alebo aj istý nátlak, aby svoje firmy predali
V tomto svetle sa celý proces môže javiť ako sústredené úsilie vyhnať z energetického odvetvia malých a stredných podnikateľov a pripraviť opäť lákavé sústo pre finančné skupiny či investorov. Tento tlak navyše pociťujeme dlhodobo, keďže Slovensko nemá žiadny strategický zámer decentralizovať zdroje energie a znižovať závislosť od energetických surovín z Ruska.
 
SAPI dôrazne žiada Vládu SR, poslancov a spoločnosti s účasťou štátu, aby dodržiavali zákony, ktoré sami schvaľujú, resp. aby postihovali ich porušovanie. Aby nezákonnými postupmi nevytvárali právnu neistotu a návrat do praveku, kedy platilo iba právo silnejšieho.
Sme súčasťou celoeurópskeho priestoru a protiprávne konanie v jednom sektore vytvorí precedens pre iné odvetvia ekonomiky. Následne tak odradí množstvo ďalších investorov a podnikateľov, za čo zaplatí zasa len obyčajný občan, ktorý nebude mať prácu. Stačilo skúšania, koľko ešte občania a podnikatelia znesú!
 
(reklamný článok)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Práca s drevom nie je ľahká
<< predchádzajúci článok
Odborové združenie KOVO sa 27. januára chystá protestovať