Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. novembra 2013

Podpredsedníčka NR SR E. Jurinová nerešpektuje súdnu moc



Podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová začala pri odbornej téme výsluhových dôchodkov rozpútavať vášne a robiť lacnú politiku. Píše sa v stanovisku, ktoré dnes Sociálna poisťovňa (SP) ...



Zdieľať
Bratislava 26. novembra (TASR) - Podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová začala pri odbornej téme výsluhových dôchodkov rozpútavať vášne a robiť lacnú politiku. Píše sa v stanovisku, ktoré dnes Sociálna poisťovňa (SP) poskytla TASR.

Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Sociálna poisťovňa (SP) nezačala konať na "vlastnú päsť" ako tvrdí Jurinová, ani nepostupuje protizákonne. K tomuto postupu je zaviazaná 7 judikátmi Najvyššieho súdu SR a vyše 70 rozsudkami Najvyššieho súdu a krajských súdov. Každé nové rozhodnutie, ktoré by SP vydala v rozpore s právnym názorom súdov, by prehrala a okrem zaplatenia požadovaných dôchodkových nárokov by musela platiť aj súdne trovy a ďalšie poplatky. Okrem toho, ak by SP stále uplatňovala pôvodný postup, rozdelila by poistencov s odpracovanými rokmi v ozbrojených zložkách do dvoch kategórií: na tých, ktorí by vypočítaný dôchodok napadli na súde a vyhrali by ho, a tých, ktorí by na súd nešli a uspokojili by sa s pôvodne vypočítaným dôchodkom.

Pôvodne SP postupovala presne v duchu toho, čo dnes tvrdí Jurinová: odpracované roky v ozbrojených zložkách nezapočítavala do nároku na starobný dôchodok takýchto poistencov. Avšak v septembri 2011 prišli prvé 4 judikáty Najvyššieho súdu SR, ktorý zaviazal SP zmeniť svoj právny názor. Následne SP prehrala v rovnakých prípadoch vyše 40 súdnych sporov a Najvyšší súd uverejnil ďalšie 3 judikáty, ktoré ju zaväzovali postupovať tak, ako postupuje v súčasnosti.

Ak je Slovensko právny štát, SP sa takémuto postupu musí podriadiť, či sa jej to páči alebo nie, inú možnosť nemá.

Pani podpredsedníčka by mala o tejto veci diskutovať na Najvyššom súde SR, na ministerstve spravodlivosti a na ministerstvách, pod ktoré ozbrojené zložky patria. Presne tak, ako to urobilo vedenie Sociálnej poisťovne, keď sa v tejto oblasti vyskytli prvé problémy. Sociálna poisťovňa nemôže postupovať podľa toho, či je "to spravodlivé, nespravodlivé, či má niekto málo alebo viac", musí postupovať podľa zákona.

Návrh na zmenu zákona je jedinou cestou, ktorá povedie k zmene postupu Sociálnej poisťovne, píše sa v stanovisku, ktoré TASR poskytol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


E.Jurinová neuspela s návrhom na poslanecký prieskum

Erika Jurinová Foto: TASR/Michal Svítok
Podpredsedníčka Národnej rady (NR) SR Erika Jurinová (OĽaNO) neuspela pri dnešnom hlasovaní vo výbore pre sociálne veci so svojím návrhom na poslanecký prieskum v Sociálnej poisťovni (SP). Prieskum sa mal týkať vyplácania výsluhových dôchodkov, členovia výboru ho však neodsúhlasili.

Výbor však odobril návrh, na základe ktorého požiada ministerstvo práce o správu o právnom stave vyplácania starobných dôchodkov. "Na základe nej môžeme rozhodnúť, ako budeme ďalej postupovať," skonštatoval šéf výboru Ján Podmanický (Smer-SD). Podľa neho je totiž celý problém komplexnejší a aj finančne rozsiahly, preto by mali riešenie predložiť ministerstvo práce alebo aj ministerstvo financií. Viacerí poslanci Smeru-SD na výbore pripustili, že následne po správe by o takýto prieskum mali záujem, ak by mali ešte otázky na SP.

Jurinová je z neschválenia poslaneckého prieskumu sklamaná. "Myslím si, že poslanecký prieskum by nám v krátkom čase vedel objasniť mnohé veci, nad ktorými teraz krútime hlavami," skonštatovala podporedsedníčka NR SR. Na správu z ministerstva práce budú totiž poslanci podľa jej slov čakať 30 dní. Preto navrhla, aby sa zvolal mimoriadny výbor, ktorý by sa zaoberal týmto problémom. Prítomní by na ňom podľa nej mali byť aj minister práce Ján Richter (Smer-SD) a tiež šéf SP Dušaň Muňko (Smer-SD).

Jurinová tvrdí, že v máji tohto roka vydala Sociálna poisťovňa metodické usmernenie, podľa ktorého priznala vyplácanie výsluhových dôchodkov bývalým vojakom a policajtom aj v prípade, keď neodpracovali aspoň 15 rokov v civile a nedosiahli dôchodkový vek 62 rokov. Toto usmernenie SP však podľa nej nemá oporu v zákonoch.

Podľa podpredsedníčky je takéto vyplácanie výsluhových dôchodkov nespravodlivé najmä voči obyčajným penzistom. Zároveň priblížila, že SP v súčasnosti eviduje už vyše 6000 žiadostí o vyplatenie dodatočného starobného dôchodku a ďalšie žiadosti ešte pribúdajú. "Podľa našich prepočtov, ak by SP vyplatila priemerne 200-eurový dodatočný dôchodok pre 4000 osôb, ktoré súčasne poberajú nemalé výsluhové dôchodky, stálo by to ročne jej rozpočet 9 miliónov eur. Ide o obrovskú nespravodlivosť, keďže vyplácanie si nárokujú aj takí, ktorí nespĺňajú zákonné podmienky, napríklad nemajú dostatočný počet odpracovaných rokov," dodala Jurinová.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
T. Malatinský v pondelok v Soule rokoval s vedením Samsung Electronics
<< predchádzajúci článok
Bonus 150 EUR v Orangei nielen pre nových zákazníkov