Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2010

Podvod s pozemkami za milión eurVýsluchom svedkov pokračovalo dnes na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom Regionálneho odboru Slovenského pozemkového ...Zdieľať
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 4. marca  – Výsluchom svedkov pokračovalo dnes na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom Regionálneho odboru Slovenského pozemkového fondu (SPF) v Banskej Bystrici. Prokurátor žaloval 50-ročného Dušana C. za podvod pri reštitúciách so škodou viac ako milión eur. V hre boli lukratívne pozemky s rozlohou 280-tisíc metrov štvorcových.

Podľa obžaloby riaditeľ v máji 2005 vypracoval zmluvu o bezodplatnom prevode vlastníckeho práva k pozemkom v mestských častiach Banskej Bystrice Šalková a Radvaň medzi SPF a dvoma reštituentmi z Komárna. V dokumente však použil neadekvátne nízku cenu prevádzaných nehnuteľností, pričom nezabezpečil ich ocenenie znaleckým posudkom a neakceptoval ani pripomienky vlastných zamestnancov. Zmluvu s takýmito nedostatočnými podkladmi predložil na podpis generálnemu riaditeľovi SPF. Tým ho uviedol do omylu a Slovenskej republike spôsobil škodu viac ako jeden milión eur (31,5 milióna korún).

Vtedajší zamestnanci generálneho riaditeľstva SPF popísali spôsob kontroly návrhov zmlúv o prevode pozemkov reštituentom pred podpisom generálneho riaditeľa. Bývalá vedúca oddelenia reštitúcií uviedla, že išlo o formálnu kontrolu zmlúv, vrátane pečiatok, podpisov a príloh. Nekontrolovali však, či územno-plánovacia informácia, ktorú poskytol Mestský úrad v Banskej Bystrici, je v súlade s územným plánom. Tento postup potvrdil i bývalý vedúci odboru prevodov a prenájmov na generálnom riaditeľstve. Svoju šifru na príslušnú zmluvu však dal až vtedy, keď jej obsah prekonzultoval s príslušným podriadeným. Poznamenal, že konkrétnej zmluve sa nevenoval príliš podrobne, pretože v tom období riešil vládnu úlohu, ktorou bol výkup pozemkov pre automobilku KIA pri Žiline. Ďalší svedok, ktorý aj v súčasnosti pracuje ako referent na oddelení reštitúcií generálneho riaditeľstva, povedal, že kontrolovalo sa, či územno-plánovacia informácia je originál a či obsahuje charakteristiku predmetného pozemku, teda či ide o stavebnú parcelu, poľnohospodársku pôdu či trávny porast. Všetci traja však svorne potvrdili, že za správnosť zmlúv po vecnej stránke zodpovedal príslušný zostavovateľ z Regionálneho odboru SPF a jeho riaditeľ.
Súd vypočul aj manžela reštituentky z Banskej Bystrice, ktorý opísal neúspešné kroky rodiny na získanie druhej polovice parcely v nadväznosti na prvú prinavrátenú časť. Tú získal jeho svokor zákonným spôsobom už v roku 1998, ale v súčasnosti už nežije a jeho nárok prešiel na dcéru. Vyhlásil, že prvú žiadosť o reštitúciu predložili už v novembri 2004. Keďže z Regionálneho odboru SPF nedostali adekvátnu odpoveď, žiadosť zopakovali aj v marci 2005. Pretože sa nič neriešilo, svedok bol aj za obžalovaným ako riaditeľom Regionálneho odboru SPF, ale ten mu povedal, že pozemok dostali iní reštituenti.

Exriaditeľ tvrdí, že je nevinný a za prípadom je pomsta bývalej podriadenej zamestnankyne. Tá písala inkriminovanú zmluvu s tým, že obsah jej diktoval obžalovaný. Pretože nebola spokojná s cenou šesť korún za meter štvorcový náhradných pozemkov, keďže v tom čase znalcom stanovená cena bola 117 korún za meter štvorcový pri stavebných pozemkoch, upozornila na problém vedúceho kontroly na generálnom riaditeľstve SPF. Podľa nej na riaditeľa vtedy niekto vyvíjal nátlak, ale ten to poprel.

Proces s Dušanom C. pokračuje v máji. Hrozí mu trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na polícii skončilo 13 mladistvých kvôli alkoholu
<< predchádzajúci článok
Tatranské kniežatstvo chce podporiť cestovný ruch

Podvod s pozemkami za milión eur - diskusné fórum čitateľov