Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. novembra 2007

Pojednávanie s mladíkom, obžalovaným za hanobenie rasy



Pojednávanie Okresného súdu Bratislava 1 v prípade Tomáša K., ktorého obžaloba viní z výtržníctva a z prečinu podnecovania rasovej a etnickej nenávisti, považuje jeho advokát za "módny hon ...



Zdieľať

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) - Pojednávanie Okresného súdu Bratislava 1 v prípade Tomáša K., ktorého obžaloba viní z výtržníctva a z prečinu podnecovania rasovej a etnickej nenávisti, považuje jeho advokát za "módny hon na čarodejnice".

Advokát Peter Schmidl takto reagoval na časť obžaloby, ktorá jeho klienta viní z prečinu podnecovania rasovej a etnickej nenávisti. Tomáš K. mal totiž v auguste 2006, keď napadol mladíka arabského pôvodu, na sebe vestu s nášivkou železného kríža. Zároveň mal napadnutému mužovi vulgárne nadávať, pričom zdôrazňoval jeho pôvod.

"Ak by išlo o nacistický symbol, bola by v strede kríža svastika," uviedol pred samosudcom advokát Tomáša K. Podľa obhajcu ide o maltézsky kríž, ktorý používajú napríklad aj súčasné nemecké vojenské sily. Advokát tiež uviedol, že rovnaký tvar kríža používajú pri ozdobovaní motoriek aj ich výrobcovia. Tomáš K. v tejto súvislosti uviedol, že má vzťah k motorkám a že nášivku s krížom si kúpil preto, lebo sa mu páčila.

V ten večer, keď podľa obžaloby zbil a pourážal mladého cudzinca, bol obžalovaný ostrihaný dohola a mal vraj obuté motorkárske čižmy. Podľa okresnej prokurátorky práve takýto výzor evokuje príslušnosť k extrémistickej skupine. Tomáš K. však poprel, že by niekedy patril medzi extrémistov. "V lete sa strihávam dohola, už od detstva, keď som mal asi desať či osem rokov," uviedol na svoju obranu obžalovaný. Poprel tiež tvrdenia napadnutého Araba. Cíti sa byť nevinný.

V augustový večer, keď sa incident stal, bežal arabský mladík Ali po Michalskej ulici. Utekal zo strachu pred chlapom, ktorý naňho v reštaurácii vytiahol revolver po tom, ako ho upozornil, že nezaplatil. Keď Ali videl reakciu agresívneho hosťa, radšej ušiel. Pri úteku vraj uvidel na ulici muža v čiernom oblečení, o ktorom si myslel, že je to nejaký SBS-kár. Bol to Tomáš K., ktorý ho vraj slovne napadol, niekoľkokrát ho udrel do tváre a kopal ho ťažkou topánkou do chrbta a zadku. Ali je na Slovensku asi štyri roky, študuje na ekonomickej univerzite a išlo o prvý takých incident.

Tomáš K. vypovedal, že to bol práve mladý Arab, ktorý strčil do jedného z jeho kamarátov, pričom mu povedal anglickú nadávku, ktorú doplnil aj náležitým gestom. "Ja som sa ho len opýtal, prečo to ukázal môjmu kamarátovi, zastavil som ho, aby to vysvetlil," uviedol obžalovaný.

Samosudca dnes vypočul štyroch svedkov, ktorí sa boli s Tomášom K. v ten večer zabávať. Všetci v skupinke vraj mali vypité. Tri svedkyne a jeden svedok vypovedali podobne, ako o tom hovoril obžalovaný. Muž, ktorého sa údajne Tomáš K. zastal vypovedal, že "z vedľajšej ulice vybehol človek, strčil do mňa a povedal nadávku. Tomáš sa ma zastal, odtlačil toho muža. Niečo po sebe kričali, potom ma ten muž udrel do pleca a ušiel". Podľa tohto svedka to mladý Arab urobil zámerne. "Všimol som si, že muž bol inej národnosti, ale myslel som si, že je to Francúz alebo Talian," dodal svedok, podľa ktorého ho zahraničný študent napadol a urazil.

Dnes vypovedal ako svedok aj policajt, ktorý prípad v ten večer vyšetroval, ale detaily si nepamätal, lebo podľa neho "býva takýchto prípadov kvantum". Prokurátorka preto navrhla prečítať jeho výpoveď zo zápisu. Tam bolo uvedené, že policajt sa pýtal na nášivku Tomáša K., ktorý vtedy uviedol, ide o maltézsky kríž.

Pojednávanie odročil samosudca na 8. januára 2008. V ten deň by mala vypovedať odborníčka z historického ústavu k symbolike obžalovaného nášivky a ďalší svedok incidentu. Ak sa Tomášovi K. dokáže vina, hrozí mu trest odňatia slobody od šiestich mesiacov do troch rokov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prokurátor preverí informácie o predaji pozemkov v Tatrách
<< predchádzajúci článok
Počas dvoch týždňov utieklo z Mogadišu viac ako 170 tisíc ľudí