Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. januára 2009

Pokojný Rúfusov život kopírovala komorná rozlúčka



Napriek tomu, že sa dnes so zosnulým básnikom Milanom Rúfusom prišli do Veľkého evanjelického kostola v Bratislave rozlúčiť stovky ľudí, lúčili sa s ním potichu a komorne. Viacerí z ...



Zdieľať
BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) - Napriek tomu, že sa dnes so zosnulým básnikom Milanom Rúfusom prišli do Veľkého evanjelického kostola v Bratislave rozlúčiť stovky ľudí, lúčili sa s ním potichu a komorne. Viacerí z prítomných prirovnali pietnu rozlúčku, ktorá mala podobu tradičnej bohoslužby, k Rúfusovmu pokojnému, skromnému životu. Väčšina rešpektovala prianie pozostalej rodiny a namiesto kvetinových darov si umelcovu pamiatku uctila finančným príspevkom na Nadáciu Milana Rúfusa. Truhle jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov sa poklonili osobnosti kultúrneho a spoločenského života - Ladislav Chudík s manželkou či František Kovár, čitatelia, ale aj politickí predstavitelia, vrátane prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ministra kultúry Mareka Maďariča a podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča.


Zborový farár Ján Grešo nazval Milana Rúfusa vo svojej kázni prorockým básnikom, ktorý vidí, do čoho sa tento svet rúti a varuje nás. "Obrovské hodnoty Božie nahromadil tento básnik a každý si z nich môže vziať toľko, koľko vládze. Čím viac, tým lepšie," povedal Grešo. Rúfus sa podľa neho pozeral na svet čistými očami, preto vedel každú vec zohľadniť osobitne i ako celok. "Fascinovalo ho bytie, lebo všetko, čo je, mohlo aj nebyť. Tieto otázky doliehali na básnika vždy s novou silou," hovoril ďalej Grešo a pomáhal si paralelami medzi Bibliou a Rúfusovými básňami. Aj generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Miloš Klátik poukázal najmä na kresťanské posolstvo Rúfusových diel. Podpredseda vlády Čaplovič poďakoval básnikovi, že bol so slovenským národom v dobrom aj v zlom. Povedal, že Slovensko smúti nielen preto, že stratilo básnika, ale aj strážcu mravnosti. "Pamätajme si Rúfusove slová, aby sme neboli len tvory, ale aj bytosti," dodal Čaplovič.

Staroslovienskym Otčenášom či žalmom Hospodin je můj pastýř na Dvořákov nápev sa s ikonou slovenskej poézie lúčili Ján Vladimír Michalko na organe a operný spevák Jozef Benci. Bachovu Sarabandu z Partita d-mol zahral huslista Peter Michalica. "Šťastie je v jeho dosahovaní, nie dosiahnutí. Zlomené krídla? Práve zlomené sú žehnávané Bohom. Volaní budeme po mene a bude nás tam mnoho," zarecitoval na záver z Rúfusovho Requiem za Pavla Straussa a za nás herec Jozef Šimonovič.

Básnikov pohreb sa uskutoční v nedeľu 18. januára o 13:30 v jeho rodnej dedine Závažná Poruba v okrese Liptovský Mikuláš. Milan Rúfus, autor viac ako tridsiatich kníh, zomrel v nedeľu 11. januára vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava vo veku 80 rokov. Niekoľko dní pred smrťou získal vysoké štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, jeho národný a sociálny étos, ktoré za neho prebrala manželka Magda.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V Závažnej Porube doplnia inventár Domu Milana Rúfusa (13. 1. 2009)
 Posledná rozlúčka s básnikom Milanom Rúfusom v sobotu (12. 1. 2009)
 V Bratislave zomrel básnik Milan Rúfus (11. 1. 2009)
 Podľa asociácie spisovateľov Rúfusova smrť je veľkou stratou (11. 1. 2009)



nasledujúci článok >>
Zomrel John Mortimer, tvorca obhajcu Rumpolea
<< predchádzajúci článok
Minister turizmu sa poďakoval Winehouse za návštevu