Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. augusta 2006

Pokračuje pojednávanie o tunelovaní Devín banky po krachu



Pojednávanie v kauze tunelovania Devín banky po konkurze v bodoch obžaloby, týkajúcich sa ekonomickej trestnej činnosti, bude v pondelok pokračovať po niekoľkomesčnej prestávke v bratislavskej ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Pojednávanie v kauze tunelovania Devín banky po konkurze v bodoch obžaloby, týkajúcich sa ekonomickej trestnej činnosti, bude v pondelok pokračovať po niekoľkomesčnej prestávke v bratislavskej väznici. Predseda senátu pojednávanie vytýčil aj na ďalšie tri dni.
Obžaloba viní bývalého správcu konkurznej podstaty Devín banky Pavla G., bývalého osobitného správcu pre správu majetku Mareka H. a ďalších obžalovaných z nezákonného prevodu 22 mil. korún na spoločnosť Slovdrev. Pavol G., ktorý transakciu podpísal, vo výpovedi tvrdil, že zmluvu mu pripravil Marek H., ten to však poprel. Pavol G. vyhlásil, že keď v decembri 2001 do Devín banky nastúpil, banka mala podpísanú nevýhodnú zmluvu o archivácii dokumentov s inou spoločnosťou, nakoniec však dohodol jej zrušenie. Obchodným vzťahom so Slovdrevom by banka ušetrila podľa jeho slov niekoľko desiatok miliónov korún, keby sa zmluva naplnila.

V ďalšom bode obžaloby, vzťahujúcom sa na ekonomickú trestnú činnosť, sú obžalovaní opäť konkurzní správcovia Pavol G. a Marek H. Do konkurzu Devín banky sa ako veriteľ prihlásila spoločnosť Sukmont, ktorej Devín banka dlhovala 135 miliónov korún. Spoločnosť Sukmont však dlhovala Devín banke 90 miliónov. Spoločnosť Sukmont 135-miliónovú pohľadávku voči Devín banke postúpila spoločnosti Ingon. V auguste 2002 Pavol G. a Marek H. porušili zákon o konkurze a vyrovnaní, a to tak, že započítali vzájomné záväzky a pohľadávky Devín banky a spoločnosti Sukmont. Podľa zákona o konkurze a vyrovnaní sa vzájomné záväzky a pohľadávky veriteľa a dlžníka v konkurze nemôžu započítavať. Správcovia konkurznej podstaty Devín banky bez súhlasu súdu vyplatili spoločnosti Ingon 35 miliónov korún. Túto sumu označili ako vyrovnanie vzájomne započítaných záväzkov a pohľadávok. Správcovia konkurznej podstaty podľa obžaloby nielenže porušili zákon o konkurze a vyrovnaní, ale svojím konaním spôsobili Devín banke v konkurze škodu 35 miliónov korún.
ŠS v júni ukončil túto kauzu v bodoch obžaloby, týkajúcej sa vrážd tzv. bielych koní. Padli tam dva doživotné tresty. Zvyšok života by mali stráviť za mrežami podľa rozsudku prvostupňového súdu obžalovaní Ondrej N. a Marián J., ktorí sa podieľali na všetkých troch vraždách - Antona Bujňáka, Zoltána Nyitraia a Štefana Holuba. Na 15 rokov odňatia slobody odsúdil súd Lubora Sz., ktorý si objednal Nyitraiovu a Holubovu vraždu, na 13 rokov Františka B. a Juraja L. za účasť na jednej vražde. Juraj L. je tiež odsúdený za nedovolené ozbrojovanie. Za únos Antona Bujňáka si Daniel G. posedí šesť rokov, Štefan F. päť a pol roka a Vladimír A. päť rokov v najmiernejšej nápravnovýchovnej skupine. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, väčšina z obžalovaných sa voči nemu odvolala a prípadom sa bude zaoberať NS SR.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Andy Garcia získal za svoj režisérsky debut dve ceny Imagen
<< predchádzajúci článok
Na medzinárodnej burze v Košiciach okolo dvesto zberateľov