Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. novembra 2015

Poldre pod Levočskými vrchmi ochránia pred záplavami 35.000 ľudí



Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga.



Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia SR Peter Žiga. Foto: TASR - Oliver Ondráš
Ľubica 5. novembra (TASR) – Kežmarok a široké územie Levočských vrchov, ktorým preteká Kežmarský potok, bude pred záplavami chrániť systém suchých poldrov a ďalších vyše 200 biotechnických opatrení v lesoch. Jeden z najväčších poldrov v obci Ľubica, osada Záľubica, si prišiel pozrieť počas dnešného kontrolného dňa minister životného prostredia SR Peter Žiga. Ide o projekt v hodnote 5 miliónov eur, na ktorý čerpali financie z Operačného programu Životné prostredie Vojenské lesy a majetky, štátny podnik.


Žiga skonštatoval, že projekt 11 suchých poldrov je pred dokončením. Kapacitne ešte nie sú zásadným vyriešením protipovodňových opatrení, ktoré rezort životného prostredia robí v tejto oblasti. Aby občania a ich majetky boli celkom chránené, musí rezort postaviť ešte ďalšie tri alebo štyri veľké poldre. Minister uviedol, že projekt v tomto štádiu dokáže zachytiť časť veľkej vody, ale nie je to ešte komplexné riešenie. Kapacita terajších poldrov a opatrení je na úrovni 260.000 kubických metrov, ďalšie pripravované opatrenia, ktoré má ministerstvo pripravené, budú už stavané na kapacitu 6 miliónov kubíkov, čo už je objem, ktorý dokáže minimálne sploštiť prívalovú vlnu.

„Chcem skonštatovať, že je to jeden z ďalších krokov, ktoré chceme vyriešiť v Levočských vrchoch, aby sme vytvorili protipovodňové opatrenia, aby sme chránili majetky a životy obyvateľov tejto doliny a tejto oblasti na povodí Ľubice a priľahlých prítokoch a tokoch,“ uviedol Žiga.

Ide o prvý spoločný projekt v spolupráci s ministerstvom obrany, kedy ich rezortná organizácia mohla čerpať finančné prostriedky z európskych zdrojov. Žiga uviedol, že by radi touto formou pokračovali aj v novom programovom období. Aby Vojenské lesy a majetky mohli čerpať peniaze z Operačného programu Životné prostredie práve na takéto protipovodňové aktivity.

Riaditeľ Vojenských lesov a majetkov, š. p., Ján Juric konkretizoval, že výstavba suchých poldrov je systémovým riešením protipovodňových opatrení. Spolu 11 poldrov postavili v oblastiach Kežmarku, Podolínca a Starej Ľubovne, teda na miestach, kde boli v minulosti najväčšie záplavy. Ich celková kapacita je 260.000 kubíkov, kapacita najväčšieho z nich v Ľubici je 100.000 metrov kubických. Dokážu ochrániť v prepočte okolo 35.000 obyvateľov na slovenskom území a môžu pomôcť aj na poľskej strane. Nad poldrami v lesoch postavili viac ako 200 biotechnických opatrení, čo sú prehrádzky (koše) z drôtov a dreva a tzv. pstruháre, ktoré tiež významne spomaľujú vodný tok a zabezpečujú, aby sa do poldra nedostali usadeniny a naplaveniny a neznižovali ich objem.

K výstavbe ďalších troch či štyroch poldrov, ktoré by mali doplniť systém protipovodňových opatrení v tomto regióne, Žiga uviedol, že ich brzdí komplikovaný terén a veľké množstvo nevysporiadaných pozemkov a majetkových vzťahov. Preto sa dnes stretne s občanmi Kežmarku a chce s nimi diskutovať aj o tomto probléme.

Zničujúce záplavy v tomto regióne boli v roku 2010, ale aj predtým, naposledy veľká voda vystrašila tunajších obyvateľov vlani v máji.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Projekt FUXOVA predal viac ako 100 bytov
<< predchádzajúci článok
Závery vyšetrovania pádu lietadla v Egypte budú o niekoľko mesiacov