Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. augusta 2013

Polícia ČR zaslala do snemovne novú žiadosť o údaje i varovanie



Na snímke prázdna Poslanecká snemovňa v Prahe.



Zdieľať
Na snímke prázdna Poslanecká snemovňa v Prahe. Foto: TASR/AP
Praha 24. augusta (TASR) - Riaditeľ českého Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zaslal do dolnej komory českého parlamentu nielen prepracovanú žiadosť o vydanie vyšetrovateľmi požadovaných údajov, ale aj upozornenie, že v prípade neochoty Poslaneckej snemovne spolupracovať jej hrozí pokuta 50.000 Kč.


Informáciu priniesol dnes internetový server Novinky.cz.

Podľa rovnakého zdroja Šlachtu nenadchla ani úvaha o možnom skartovaní požadovaných záznamov kamier z Poslaneckej snemovne i jej okolia, ako aj výpisov vstupných kariet poslancov a záznamov z knihy návštev, ktorých vydanie snemovňa prakticky odmietla.

Akékoľvek znehodnotenie týchto materiálov by podľa jeho názoru mohlo byť chápané ako marenie vyšetrovania trestnej činnosti.

Reakcia snemovne zatiaľ nie je známa. Šéf jej tlačového odboru Roman Žamboch uviedol iba, že sa odpoveď spracováva.

Polícia v novej konkrétne žiadosti podľa informácií denníka Právo uviedla, že má záujem o prehľad rokovaní poslaneckého klubu Občianskej demokratickej strany (ODS) v období od 18. septembra do 7. novembra 2012, a to vrátane údajov o účasti na nich a výstupov z nich. ÚOOZ ďalej upresnil, že sa jeho pozornosť sústreďuje osobitne na šesticu niekdajších poslancov-rebelov bývalej vládnej strany, Petra Tluchořa, Marka Šnajdra, Ivana Fuksu, Radima Fialu, Jana Floriána a Tomáša Úlehlu, ktorí najskôr nesúhlasili s vládnym daňovým balíčkom.

Záujem polície súvisí s údajnou korupčnou aférou okolo trafík pre exposlancov ODS Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchořa, na ktorú by sa nevzťahovala ich poslanecká imunita v prípade preukázania jej dohadovania mimo pôdu snemovne.

"Sme toho názoru, že vyhovením žiadosti ohľadne poslancov by došlo k neprípustnému zásahu moci výkonnej do moci zákonodarnej, pretože by tým bola fakticky monitorovaná činnosť zákonodarného zboru a mohlo by tým dôjsť k porušeniu deľby moci," uviedol v reakcii na prvú žiadosť legislatívny odbor kancelárie Poslaneckej snemovne.

Snemovňa túto odpoveď polícii konzultovala tak s Úradom na ochranu osobných údajov, ako aj s renomovanou advokátskou kanceláriou.

Poslanci bez ohľadu na politickú príslušnosť sa už skôr zhodli na tom, že poskytnutie všetkých údajov by ohrozovalo vykonávanie poslaneckého mandátu a bol by to "zásadný zásah" do výkonu tohto mandátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri havárii vrtuľníka v Severnom mori zahynuli štyria ľudia
<< predchádzajúci článok
Protimonopolný úrad schválil zmenu majiteľov Terno a Diligentia