Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2011

Polícia v Maďarsku obkľúčila radikálov pri rómskej osadeSkoro 400 policajtov obkolesilo v piatok výcvikový tábor ultranacionalistov pri rómskej osade v obci Gyöngyöspata na severovýchode Maďarska. Polovojenská skupina Vedero, ...Zdieľať
gyongyospata GyöngyöspataFoto: SITA/APBUDAPEŠŤ 21. apríla (WEBNOVINY) - Skoro 400 policajtov obkolesilo v piatok výcvikový tábor ultranacionalistov pri rómskej osade v obci Gyöngyöspata na severovýchode Maďarska. Polovojenská skupina Vedero, ktorá je blízka ultrapravicovej strane Jobbik, prišla do obce za účelom trojdenného víkendového výcviku. Polícia zabránila jeho účastníkom v prístupe do tábora cez rómsku osadu. Ako informoval miestny občiansky aktivista Tamás Bango, do obce prišlo aj viacero poslancov, diplomatov a predstaviteľov medzinárodných organizácií.

Z dediny pre obavy o bezpečnosť už ráno odišlo 276 rómskych žien a detí v piatich autobusoch, ktoré im poskytli miestne ľudskoprávne skupiny. Muži sa rozhodli zostať doma, aby chránili svoj majetok. Rómske ženy a deti odišli do dočasných príbytkov, ktoré im v iných častiach Maďarska vybavili aktivisti z Hnutia rómskych občianskych práv a Červeného kríža. Cesta do výcvikového tábora vedie aj cez rómsku osadu.

Skupina Vedero nasadila v marci v obci Gyöngyöspata a v iných dedinách s rómskou populáciou svoje hliadky, ktoré mali "dohliadať na poriadok a chrániť nerómske obyvateľstvo pred rómskou kriminalitou". V dedine s 2800 obyvateľmi žije asi 450 Rómov.

MAĎARSKO: Asi 300 rómskych žien a detí ušlo pred ultrapravičiarmi

GyöngyöspataFoto: SITA/AP
Asi 300 rómskych žien a detí utieklo v sobotu zo svojich domovov na severovýchode Maďarska pred členmi ultrapravicovej radikálnej skupiny Vedero, ktorí prišli do ich obce na trojdenný výcvikový tábor. Z maďarskej obce Gyöngyöspata, ktorá leží asi 80 kilometrov od Budapešti, odcestovalo 277 ľudí v piatich autobusoch, ktoré im poskytli miestne ľudskoprávne skupiny. Líder miestnej rómskej populácie János Farkas povedal, že ženy a deti odcestovali zo strachu pred ultrapravičiarmi. Do dediny prišlo aj asi 10 policajných automobilov.

Polovojenská skupina Vedero, ktorá je blízka ultrapravicovej strane Jobbik, prišla do obce za účelom trojdenného víkendového výcviku, ktorý sa má konať hneď pri rómskej osade. Skupina Vedero nasadila v marci v obci Gyöngyöspata svoje hliadky, ktoré mali "dohliadať na poriadok a chrániť nerómske obyvateľstvo pred rómskou kriminalitou". V dedine s 2800 obyvateľmi žije asi 450 Rómov.

Rómske ženy a deti odišli do dočasných príbytkov, ktoré im v iných častiach Maďarska vybavili aktivisti z Hnutia rómskych občianskych práv a červeného kríža. Muži sa rozhodli zostať doma, aby chránili svoj majetok. Cesta do výcvikového tábora totiž vedie cez rómsku osadu. Miestne ľudskoprávne skupiny chcú uskutočniť v obci demonštráciu na protest proti prítomnosti ultrapravičiarov a na podporu Rómov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trenčiansky kraj opraví 24 kilometrov ciest
<< predchádzajúci článok
Japonská vláda schválila 49 miliárd dolárov na obnovu