24hod.sk    Kultúra

01. decembra 2006

Politici a aktivisti burcovali proti epidémii AIDS



Rozmanitými spôsobmi si ľudia vo svete v piatok pripomenuli Svetový deň AIDS. V Indii tisíce ľudí demonštrovali za lacnú liečbu pacientov v pokročilom štádiu choroby a sťažovali sa na ...



Zdieľať

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Rozmanitými spôsobmi si ľudia vo svete v piatok pripomenuli Svetový deň AIDS. V Indii tisíce ľudí demonštrovali za lacnú liečbu pacientov v pokročilom štádiu choroby a sťažovali sa na to, že ich vládne programy zanedbávajú a sústreďujú sa na tých, u ktorých sa choroba ešte len začala. "Neobracajte sa chrbtom k chorobe AIDS," volali ľudia pochodujúci v Guwahati v štáte Assám na severovýchode krajiny. India by mohla byť krajinou s vedúcim postavením vo výrobe generických liekov proti AIDS, ale nedarí sa jej poskytovať lacnú liečbu 5,7 milióna svojich obyvateľov, ktorí touto chorobou trpia. Desiatky ruských veriacich zapálili v piatok sviečky a spoločne sa pomodlili v moskovskom kostole. Ruský minister zdravotníctva Michail Zurabov v piatok zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že Rusko v rámci štátneho rozpočtu v tomto roku vyčlenilo 3,1 miliardy rubľov na boj proti vírusu HIV a vírusom hepatitídy typu B a C. V krajine je registrovaných 362-tisíc ľudí nakazených vírusom HIV. Medzinárodné agentúry a niektorí ruskí odborníci však hovoria, že v Rusku je vírusom HIV nakazených až takmer milión ľudí. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v piatok zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že potrebné sú nové opatrenia na riešenie stupňujúceho sa problému. Na Ukrajine je oficiálne zaregistrovaných 100-tisíc ľudí nakazených vírusom HIV. Desatinu z nich tvoria deti. "Takéto cifry sú šokujúce. Nemôžeme voči nim byť ľahostajní," uviedol Juščenko vo vyhlásení.

Aj generálny tajomník OSN Kofi Annan v piatok vyzval na väčšie úsilie v boji proti chorobe AIDS. Uviedol, že táto choroba za štvrťstoročie zabila 25 miliónov ľudí. Za boj proti AIDS je podľa jeho slov zodpovedný každý jednotlivec. "Vyžaduje si to od každého z nás pomoc pri tom, aby sa AIDS dostal z tieňa, a šírenie odkazu, že ticho znamená smrť," uviedol Annan. Riaditeľ Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) Antonio María Costa v piatok vyzval na väčšie úsilie s cieľom zabezpečiť prístup k liečbe AIDS a k programom na podporu a starostlivosť o obete tejto choroby osobitne pre tých, ktorí sa ocitli na okraji spoločnosti. Antonio María Costa uviedol, že zraniteľné skupiny, ku ktorým patria užívatelia drog injekčným spôsobom, väzni či obete obchodovania s ľuďmi, sa často dostávajú na okraj spoločnosti a sú marginalizovaní, keď ide o boj proti AIDS.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) poukázala na to, že epidémia choroby AIDS sa zintenzívňuje vo vidieckych oblastiach rozvojových krajín. AIDS poškodzuje pracovnú silu v poľnohospodárstve a produkciu potravín, čo vyvoláva rast chudoby. Negatívnym vplyvom epidémie AIDS na poľnohospodárstvo je najviac postihnutá subsaharská Afrika. "Narúšaním produkcie potravín táto epidémia zhoršuje bludný kruh hladu a chudoby," uviedla predstaviteľka FAO Marcela Villarealová. Práve v subsaharskej Afrike žije najviac nakazených vírusom HIV (24,7 milióna). Nasleduje južná a juhovýchodná Ázia (7,8 milióna), na treťom mieste je východná Európa a stredná Ázia s 1,7 milióna nakazených. V Latinskej Amerike má vírus HIV tiež približne 1,7 milióna ľudí. V Severnej Amerike je infikovaných 1,4 milióna ľudí.

V niektorých krajinách sa ľudia bojujúci proti AIDS sústredili na výchovu. V Thajsku aktivisti večer v hlavnom meste Bangkok vytvorili najdlhšiu kondómovú reťaz na svete vytvorenú z 25-tisíc kondómov. Žiačky v Číne ozdobili školské triedy červenými stužkami, ktoré sú symbolom boja proti AIDS. Predstavitelia Papuy-Novej Guiney si dali urobiť testy na prítomnosť vírusu HIV v krvi, aby povzbudili obyvateľov krajiny k podstúpeniu dobrovoľných testov. Dánsky umelec Jens Galschiot sa rozhodol pre protest. Pred kodanskú luteránsku katedrálu umiestnil sochu ukrižovanej tehotnej tínedžerky, aby vyjadril nesúhlas s kresťanskými fundamentalistami a myšlienkou, že "Boh nedovoľuje nič iné ako cudnosť a nechránený sex". Galschiot dostal povolenie na umiestnenie sochy pred katedrálou od mestského úradu. V sekulárnom dánskom hlavnom meste socha nevyvolala takmer nijaké pohoršenie. Pokojní zostali dokonca aj duchovní. Galschiot však uviedol, že sa pokúsi kópie svojej sochy na budúci rok vystaviť v kenskom hlavnom meste Nairobi, vo Vatikáne a v texaskom Dallase.

SITA


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/politici-a-aktivisti-burcovali-proti-epidemii-aids-cl22543.html