Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2006

Politici zasahujú do fungovania štátnej služby



Rozhodnutie parlamentu zrušiť Úrad pre štátnu službu (ÚPŠS) od 1. júna považuje Slovenský odborový zväz verejnej správy (SLOVES) za zasahovanie parlamentných politických strán do fungovania ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. marca (WN/SITA) - Rozhodnutie parlamentu zrušiť Úrad pre štátnu službu (ÚPŠS) od 1. júna považuje Slovenský odborový zväz verejnej správy (SLOVES) za zasahovanie parlamentných politických strán do fungovania štátnej služby. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení Predsedníctva Slovenského odborového zväzu verejnej správy k aktuálnej situácii v štátnej službe, "vládou deklarované zavŕšenie procesu konštituovania štátnej služby a vytvorenia stabilného právneho prostredia v oblasti štátnej služby v praxi jednoznačne znamená popretie princípov, na ktorých bola budovaná štátna služba v Slovenskej republike". SLOVES pripomína, že dlhodobo podporoval vytvorenie profesionálnej a politicky nezávislej štátnej správy, zasadzoval sa o prijatie zákona o štátnej službe, ktorý to zaručoval a tiež o vytvorenie ÚPŠS ako záruky dodržiavania zákona o štátnej službe.

O tom, že ÚPŠS skončí svoju činnosť k 1. júnu rozhodli 15. marca poslanci Národnej rady SR, keď schválili novelu zákona o štátnej službe. Pozmeňujúci návrh v tomto znení predložil poslanec za SDKÚ-DS Zoltán Horváth. Podľa neho totiž úrad už od začiatku svojej existencie nenapĺňal očakávania a namiesto toho, aby sa stal garantom dobre fungujúcej a profesionálnej štátnej služby, stal sa jej príťažou. Dňom zrušenia Úradu pre štátnu službu prejdú jeho práva a povinnosti, vrátane práv a povinností zo štátnozamestnaneckých pomerov a pracovnoprávnych vzťahov zamestnancov na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podľa predsedu ÚPŠS Ľubomíra Plaia zrušením úradu sa politickým stranám otvárajú dvere do štátnej správy. Pred voľbami tak môžu motivovať svojich členov a po voľbách sa im odmeniť vedúcimi funkciami. Plai preto chce prezidenta Ivana Gašparoviča presvedčiť, aby novelu nepodpísal.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NS SR po trinástich rokoch s novým rokovacím poriadkom
<< predchádzajúci článok
Vášáryová prijala predstaviteľov mjanmarskej exilovej vlády