Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2010

Politickí väzni žiadajú hlavu šéfa ÚPN PetránskehoSvetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) žiada parlament, aby odvolal predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa ...Zdieľať
petransky Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Svetové združenie bývalých československých politických väzňov (SZČPV) žiada parlament, aby odvolal predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivana Petránskeho, pretože nedostatočne presadzuje idey protikomunistického odboja ako priority ÚPN. Šéfa ÚPN volí ako člena správnej rady Národná rada SR na šesť rokov. Parlament ho môže odvolať len ak bol právoplatne odsúdený alebo ak šesť mesiacov nevykonával svoju funkciu. Petránsky je predsedom Správnej rady ÚPN od februára 2007.

Svetové združenie Petránskemu vyčíta, že sa nedostatočne zaoberal otázkami vyrovnania sa s komunistickým dedičstvom ako aj presadzovaním práv obetí komunizmu. Pripomína, že do funkcie bol nominovaný SNS a preto nikdy nemal a nemá podporu politických väzňov.

Petránsky podľa združenia namiesto prioritného zamerania sa na otázky spojené s bývalým nedemokratickým komunistickým režimom presadzoval historicky a spoločensky neadekvátne zameranie činnosti ÚPN na obdobie slovenského štátu počas druhej svetovej vojny. Združenie pripomína, že ÚPN zorganizoval 29. septembra diskusný večer o gardistickom veliteľovi Otomarovi Kubalovi.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajné hliadky na území Slovenska podľa krajov 4. október 2010
<< predchádzajúci článok
Začína sa súdny proces s Wildersom

Politickí väzni žiadajú hlavu šéfa ÚPN Petránskeho - diskusné fórum čitateľov