Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2009

Politický tlak na médiá rastie, tvrdí správa NOS a Memo 98



Slovenskí politici by mali zastaviť útoky a zasahovanie do práce médií, vyzývajú na to autori súhrnnej správy Televízia v Európe: Doplňujúce správy 2008 - Slovensko a Česká republika. Ako ...



Zdieľať
BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Slovenskí politici by mali zastaviť útoky a zasahovanie do práce médií, vyzývajú na to autori súhrnnej správy Televízia v Európe: Doplňujúce správy 2008 - Slovensko a Česká republika. Ako ďalej vyplýva zo správy, ktorej slovenskú časť zostavili a dnes prezentovali Rastislav Kužel a Ivan Godársky z Memo 98, od posledných parlamentných volieb v roku 2006 sa politické zasahovanie do médií u nás zintenzívnilo. "Vrcholoví politici na čele s premiérom vytvorili atmosféru nepriateľstva, pričom obviňujú médiá zo zaujatosti a nedostatku profesionality, bojkotujú "opozičné" médiá a prijímajú reštriktívnu legislatívu zameranú proti novinárom. Začiatkom roka 2008 prezident Ivan Gašparovič dokonca uviedol, že vláda a parlament by mali mať svoje vlastné médiá," konštatuje sa v tlačovej správe k slovenskej časti správy. Jej autori zároveň samotným médiám vyčítajú časté porušovanie etických pravidiel žurnalistiky, najmä vykrádanie iných zdrojov - plagiátorstvo, odmietanie opráv, skryté konflikty záujmov. Medzi novinármi im chýba vzájomná solidarita. Za najviac znepokojujúcu udalosť v mediálnom zákonodarstve u nás považujú prijatie nového tlačového zákona v apríli 2008, "ktorý má potenciál obmedziť slobodu médií".


Ako sa ďalej uvádza v správe, ktorá vznikla ako súčasť programu EUMAP (EU Monitoring and Advocacy Program) a Mediálneho programu, organizovaného Open Society Institute a Nadáciou otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation), médiá verejnej služby - Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) sú naďalej politizované. V tejto súvislosti vyzývajú na koniec voľby členov rád STV, SRo a po novom aj verejnoprávnej Tlačovej agentúry SR v parlamente. Špeciálnu pozornosť venujú autori správy STV. Podľa nich verejnoprávna televízia nie je schopná odolávať politickým tlakom, čo poškodilo jej celkovú dôveryhodnosť, viedlo k odchodu kvalitných redaktorov spravodajstva a publicistiky a v konečnom dôsledku oslabilo jej pozíciu na trhu. STV je závislá od štátnych dotácií a navyše jej chýba dlhodobá vízia. Od obdobia Richarda Rybníčka, ktorý mal istú víziu o tom, kam má televízia smerovať, vyzerá to tak, že poslední dvaja riaditelia - Radim Hreha aj súčasný Štefan Nižňanský, nevedia kam STV smerovať a "čo s tou televíziou robiť", konštatoval počas dnešnej prezentácie správy Ivan Godársky. Na druhej strane za pokrok považujú autori správy nový systém koncesionárskych poplatkov, podľa ktorého musia za vysielanie STV a SRo platiť všetci odberatelia elektrickej energie.

K štandardizácii mediálneho trhu podľa nich prispelo sprehľadnenie oblasti súkromných vysielateľov. Nevyriešeným problémom u súkromných televíznych a rozhlasových vysielateľov naďalej ostáva, že obmedzenia krížového vlastníctva sa dajú naďalej obísť. Rada pre vysielanie a retransmisiu totiž zverejňuje iba držiteľov licencií a nie ich presnú vlastnícku štruktúru, ani vlastníkov sesterských či dcérskych spoločností.

Isté politické prepojenia sú podľa autorov správy aj v procese digitalizácie vysielania. Upozorňujú, že nový zákon o digitálnom vysielaní prijatý v marci 2007 "pravdepodobne oddiali skutočné spustenie digitálneho pozemského vysielania o niekoľko rokov, možno až do roku 2011".

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež odsúdil antisemitizmus a popieranie holokaustu
<< predchádzajúci článok
Blanárikovu minulosť výbor nepotvrdil, ani nevyvrátil